Otomobil Almak İçin Bütçe Ne Kadar Olmalı?

Yapılan son piyasa araştırmasında 0 araç almak isteyen kişilerin en az 40 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor

İkinci el araç almayı sevmeyen ve 0 araç almak isteyen kişiler için rakamlar giderek yükseliyor. Yapılan son piyasa araştırmasında 0 araç almak isteyen kişilerin en az 40 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Tabi bu rakam da B segmentindeki küçük sınıf için geçerli.

Döviz kurlarının giderek artması Türkiye’de özellikle araç piyasasında yüksek bir etki yaparken, yüksek araç fiyatlarındaki fark daha da artıyor. 0 otomobil almak için satış merkezlerini dolaşacak kişilerin 40 binden daha düşük bir rakam alması artık mümkün değil.

Minimum 40 Bin TL!

Küçük sınıf olarak adlandırılan B segmenti, fiyat konusunda her zaman kullanıcı dostu olurken, bu model araçların fiyatları artık 40 binden başlıyor. 1000 ile 1200 motor seçeneklerine sahip küçük sınıf araçlarda, aynı zamanda düşük yakıt tüketiminin olması, modellerin tercih edilmesini sağlıyor.

Bir üst sınıfta ise fiyatlar 50 binden başlarken, ortalama 70 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu nedenle kişilerin küçük sınıfı es geçmesi halinde 40 bin TL olan başlangıç fiyatı 50 bin TL’ye çıkıyor. Tercihlere göre çok daha fazlasını ödemek de mümkün.

Üstelik kişilerin ne kadar donanım ve opsiyonellerden vazgeçmesi mümkün olsa da bu konuda rakamlarda daha fazla düşüş yaşanmıyor. 0 araç almak isteyen kişiler için kış dönemi ile başlayan bu durumun geleceğe yönelik tahminlerinde de kararsızlık hakim. Bu açıdan özel kampanyalardan yararlanmak 0 araç almak için kişilere seçenek yaratırken, döviz fiyatlarında düşüş yaşanmaması halinde piyasadaki fiyatların aynı şekilde devam etmesi kaçınılmaz.

Otomotiv 2015’i Arıyor!

2015 yılında Dacia, Hyundai, Peugeot, Citroen ve Renault gibi modeller için 40 bin TL’ye çıkmadan sıfır araç almak mümkünken, 2017’daki durum adeta 2015 yılını aratıyor. 2016 yılındaki en ucuz otomobil ise Seat'ın 1000 motor seçeneği ile sunulan Ibiza olmuştu.