Osmaniye'de kuduz alarmı: Karantina uygulanıyor

Osmaniye'nin Düziçi ilçesine bağlı Ellek Beldesi'nin bir mahallesi kuduz karantinasına alındı. Kuduz köpeğin saldırdığı 6 büyükbaş hayvan imha edilerek kireçle gömüldü.

Belde girişine 'Kuduz Risk Bölgesi' yazılı tabela asıldı ve vatandaşlara kuduz aşısı yapıldı.
Osmaniye Valiliği'nden yapılan açıklamada, 14 Eylül'de Düziçi İlçesi'nin Ellek Beldesi Çevlik Mahallesi'nde görülen kuduz şüphesi üzerine Adana Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderilen şüpheli köpek kafası numunesinde, kuduz hastalığı yönünde pozitif sonuç çıktığı belirtildi. Açıklamada, "Yapılan araştırma sonucunda kuduz olan köpeğin Ellek Beldesi Çevlik Mahallesi'nden M.C., R.O., A.O.'yi ısırdığı ve aynı mahalleden Ö.A.Y.'yi ise tırmaladığı tespit edilmiş ve şahısların tedavilerine başlanılmıştır. Ayrıca bu şahısların yakınları ve köpeğin temas ettiği çok sayıda şahıs da tedavi edilmek üzere Düziçi Devlet Hastanesine yönlendirilmiştir. Şuanda 104 kişi bu vaka kapsamında tedavisi devam etmektedir." ifadelerine yer verildi.

6 BÜYÜKBAŞ HAYVAN İMHA EDİLEREK KİREÇLE GÖMÜLDÜ
Açıklamada, kuduz vakasının bölgede herhangi olumsuz bir sonuca yol açmaması için beldeden gelenlere Düziçi Devlet Hastanesi'nde kuduz aşı yapıldığı bildirildi. Alınan tedbirler kapsamında; kuduz köpeğin ısırdığı 6 büyükbaş hayvanın veteriner hekimler kontrolünde, 3 metre derinliğinde çukura, kireç dökülerek ve tüm tedbirler alınarak imha edildiği belirtildi. Valilik ayrıca kuduz köpek tarafından ısırılan ve kurban bayramında kesildiği tespit edilen bir küçükbaş hayvanın tüm etlerinin imha edildiğini, kurban etinin çekildiği kıyma makinesine el konulduğunu ve kıyma makinesini kullanan diğer vatandaşların da hastaneye yönlendirildiğini açıkladı. Açıklamanın devamında; "Köpeğin temas ettiği tüm bölgeler belirlenmiş ve dezenfekte edilmiştir. Ellek Beldesi girişine 'Kuduz Risk Bölgesi' yazılı tabela asıldı ve gerekli uyarı yapıldı. Bölgede bulunan bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kuduz aşılanmasına başlanılmış olup, bölge karantinaya alınmış, Beldeye hayvan girişi çıkışı yasaklanmıştır." denildi.