Omega 3 için semizotu tüketin!

Dr. Ömer Coşkun, A ve C başta olmak üzere birçok vitamin içeren semizotunun, aynı zamanda omega 3 zengini olduğunu açıkladı.

Bitkiler ve antioksidanlar konusunda uluslararası ve ulusal bilimsel çalışmaları bulunan Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Dr. Ömer Coşkun, başta C ve A vitamini olmak üzere pek çok vitamin içeren semizotunun omega 3 ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladığını söyledi. Dr. Coşkun, aynı zamanda semizotunun kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez mineralleri bakımından da zengin, antioksidan bir bitki olduğuna dikkat çekti.

BİRÇOK HASTALIĞA KARŞI KORUYUCU

Omega 3'ün insan sağlığı üstündeki olumlu etkilerini anlatan Dr. Coşkun, omega 3'ün kalp ve damar sağlığının korunmasından şeker hastalığına, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden beyin ve göz hastalıklarına pek çok avantaj sağladığını kaydetti. Vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına kadar çok yönlü fayda sağladığının altını çizen Dr. Coşkun, "Yapılan bilimsel çalışmalarda; düzenli olarak Omega 3'ten zengin bir beslenme programı uygulayanlarda, beyin yaşlanmasının yavaşladığı, Alzheimer, depresyon, dikkat eksikliği gibi beyin fonksiyonlarında meydana gelen problemlerde düzelme sağlanabildiği, omega 3'ün özellikle çocuklarda zekayı geliştirici rol oynadığı ortaya çıktı.Omega 3 yönünden zengin balık, ceviz, keten tohumu gibi gıdaların yanı sıra, haftada en az 2 defa semizotu tüketerek, omega 3 ihtiyacımızın bir bölümünü karşılamamız mümkündür." dedi.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Dr. Ömer Coşkun, semizotunu tüketmek için çok sayıda neden olduğunu, semizotunun cilt ve gözler için çok faydalı iyi bir antioksidan olup aynı zamanda içerdiği C vitamini sayesinde bağırsaklardan demir emiliminin rahat yapılmasını sağlayarak kansızlığa iyi gelen, içerdiği omega 3 sayesinde beyindeki nöronların güçlenmesini sağlayarak öğrenme ve hafıza gelişimini desteklediğini vurguladı.

Ayrıca semizotu tüketiminin bağışıklığı da güçlendirdiğini belirten Dr. bitkinin sinirleri yatıştırdığını, yorgunluk ve uykusuzluğu önlemede etkili oladuğunu kaydetti.

İHA