Öğrenim kredisi ve burs başvuru tarihleri belli oldu

KYK tarafından üniversite düzeyinde eğitim gören öğrencilere verilen KYK burslarının başvuru tarihleri belli oldu. Öğrenciler ekim ayı itibariyle başvuruda bulunabilecek.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından her yıl belirli üniversite öğrencilerine thasis edilen kredi ve burs başvuruları için tarih belli oldu. KYK Genel Müdürü Sinan Aksu’nun konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalara göre üniversite öğrencileri ekim ayından itibaren KYK’ya kredi ve burs için başvuruda bulunmaya başlayabilecek.

Sadece seçilmiş belirli öğrencilere verilen KYK bursunun başvuruları e-devlet üzerinden tamamlanabilecek. 2016 eğitim-öğretim yılının lisans düzeyindeki bir öğrenci için vereceği burs ve kredi miktarı ise 400 lira olarak belirlendi. Geçen yıl 300 lira olarak belirlenen burs ve kredilere enflasyondan yüksek olarak 70 lira zam getirilmesi uygun görüldü.

Lisansa yeni başlayan öğrenciler aynı sistem üzerinden hem burs hem de kredi için başvuruda bulunabilecekler. Peki, kredi ve burs arasındaki fark nedir? KYK tarafından lisans düzeyindeki öğrencilere tanımlanan burslar geri ödemesizdir. Ancak krediler okuldan mezun olduktan 3 yıl sonra belirli miktarlara bölünmüş aylık ya da 3 aylık ödeme planlamasıyla öğrenciliği tamamlanmış vatandaşlardan geri alınır.

Öğrencilerin genelde hem burs hem de kredi için başvuruda bulunması önerilir. 12 farklı kurum tarafından öğrencinin beyan ettiği bilgiler teyit edilir. Ardından öğrencinin kredi ya da burs almaya uygun olup olmadığı belirlenerek alacağı aylık türü öğrenciye bildirilir.

Kaynak: Star Gündem