Obama, CIA'ya Rusya için siber saldırı talimatı verdi

ABD'nin Rusya'ya karşı siber saldırı hazırlığında olduğu açıklandı.

CIA'in, Obama'nın talimatıyla Demokrat Parti kurumları ve seçim kampanyasını hedef aldığı iddia edilen Rusya'ya karşı siber saldırı hazırlığı içinde olduğu açıklandı.

Olay, bazı Amerikan istihbarat yetkililerinin NBC News kanalına konuşması ile gündeme geldi. Kaynaklar, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin Rusya'ya siber anlamda cevap verilebilmesi için CIA yetkililerine gerekli çalışmayı yapmaları talimatını verdiğini iddia etti.

Haberde CIA ilgili birimlerinin, Kremlin yönetimini "utandıracak" bir siber saldırı için seçeneklerini Beyaz Saray'a sunacağı, ardından Moskova'ya "siber" cevabın verileceği kaydedildi.

Yetkililer, siber saldırı çalışmasının boyutlarıyla ilgili detay vermezken, ABD'nin teknolojik olarak Rusya'ya bir cevap vermesinin öncelikli amaç olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

RUSYA 'AMERİKAN SEÇİMLERİNİ ETKİLEMEYE ÇALIŞMAKLA' SUÇLANMIŞTI

ABD yönetimi, geçen hafta, Demokrat Partinin kurum ve seçim kampanyalarına yönelik siber saldırı olaylarıyla ilgili Rusya'yı ilk kez "resmen" suçlamış ve Moskova'yı "Amerikan seçimlerini etkilemeye çalışmakla" itham etmiş, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama'nın "Rusya'ya siber cevabımız orantılı olacak."diye konuşmuştu.

İlk kez geçen haziran ayında Demokrat Parti yönetimi tarafından gündeme getirilen siber saldırı konusu, arkasında Rusya'nın olup olmadığı tartışmasıyla uzun süre Amerikan kamuoyunun gündeminde kalmış, temmuz ayı sonunda da Demokratların başkan adayı Hillary Clinton açıkça Rusya'yı suçlamıştı. Moskova, iddiaları reddetmişti.

AA