Nokia'dan Nesnelerin İnterneti İçin Büyük Adım

Nokia, yaptığı son açıklamada nesnelerin internetine yönelik geliştirilen Nokia WING'i duyurdu.

Nokia; ulaşım, sağlık, kamu hizmetleri ve güvenlik piyasalarına yönelik hizmet sunabilmek adına farklı nesneler ve coğrafyalar arasında kesintisiz IOT bağlantısı sunan eksiksiz bir hizmet modeli olan Nokia WING'i tanıttı. Dünya çapında bir şebeke oluşturarak bu alanda hizmet vermek isteyen Nokia, yeni projesinde oldukça iddialı.

Nokia WING Ne Yapacak?

Nokia WING, bir müşterinin varlıklarının (örneğin, arabalar veya evler) dünya genelinde uzaktan kontrol etmesini sağlar. Bu açıdan işletmeler, yerlerin kontrol edilmesi adına kolayca nesnelerin internetinden yararlanabilecek. Böylece maliyetler düşeceği gibi iş kontrolü ve gerekli iş takibi de daha kolay bir şekilde yapılabilecek.

Operatörler dahi uluslararası bir IoT bağlantı hizmetleri grubuna katılarak yeni iş fırsatlarından yararlanabilirler. Nokia, piyasaya kısa sürede ulaşmak için operatörler yönelik de farklı iş planlarını geliştirerek bu alandaki çalışmalarını hızlandırabilir. Nokia WING, operatörlerin kendi markalarıyla servis sunmalarına olanak tanıyan beyaz etiket yönetimli hizmet modeli de sunacak. Bu açıdan firmaların kendi üzerinden Nokia WING hizmetlerini sunarak müşterilerine böyle bir imkan sağlaması da söz konusu.

Nokia WING için önemli noktalar ise şöyle;

Nokia WING, komut merkezlerine tedarik, operasyonlar, güvenlik, faturalandırma ve özel müşteri hizmetleri dahil olmak üzere farklı konularda bilgi sağlayabilen bir hizmettir

Nokia WING servis modelinin kullanımı sırasında yeni e-SIM ve Nokia IMPACT IoT platformu kullanılmaktadır.