Nokia, 2017 Yılının Sonuna Kadar 4.9g Teknolojisini Başlatacak

Nokia, 4.9G teknolojisini 2017 yılının sonuna kadar kullanıma sunacağını duyurdu.

Nokia, yeni teknoloji ile birlikte operatörlerin ağ performanslarını geliştirmesine ve 5G yolunda daha yüksek altyapı taleplerini yönetmesine izin verecek ve böylece daha kolay bir şekilde 5G’yegeçiş yapılmasını sağlayacak. .

4.9G MIMO Uyarlamalı Anten, hücre kapasitesini beş kat arttırırken, 4.5G Pro AirScale (RRH), operatörlerin Gigabit hızlarını etkinleştirmek için lisanssız spektrumdan faydalanmalarına izin verecek. 5G'ye giden yolda yeni teknoloji ile birlikte hız artışı sağlanacak. Bu açıdan Nokia tarafından yapılan yeni açıklamalar ile birlikte bu konuda büyük bir kolaylık sağlandığı söylenebilir.

Şirket, ABD'li servis sağlayıcıları ile birlikte çalışıyor ve Mobil Dünya Kongresi 2017'de 3D Beamforming yazılımını kullanarak bu teknolojiyi test edecek ve güç gösterisi yapacak.

Nokia’dan Önemli Bir Hamle!

Nokia tarafından atılan bu hamle oldukça önemsendi. Açıklama yapıldıktan sonra kısa bir süre içerisinde oldukça ilgi çeken bu yenilik, operatörler ve firmalar adına işleri daha kolay hale getireceğinden dolayı memnuniyet de yarattı. Nokia 4.5G Pro ve 4.9G geçen yıl işletmecilerin ağ kapasite artışlarını, daha verimli bir şekilde bu ağ hizmetlerinin kullanılması adına destek sağlanacak.

Nokia tüm bu aşamalarda daha önce de destek sunsa da şu anda kaynakların en üst düzeye çıkması söz konusu. Dağıtım sürelerini hızlandıracak ve özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde güç ve maliyetleri düşürecek özelliklerin sunulacağı yeni sistem, bu bakımdan beklenti de yaratmış durumda.