Nobel Barış Ödülü Kolombiya Devlet Başkanının oldu

Nobel Barış Ödülü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a verildi. Santos, Kolombiya hükümetiyle FARC arasında yapılan barış anlaşmasında başroldeki isimdi.

2016 Nobel Barış Ödülü'nü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos aldı. Santos, Kolombiya'daki Devrimci Silahlı Güçler'le (FARC) barış anlaşması imzalayarak 52 yıllık savaşa son vermeyi başarmıştı. FARC ve Kolombiya hükümetine bağlı güçler arasındaki 52 yıllık çatışmada 220 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

Tarihi barış anlaşması Kolombiya'da geçtiğimiz günlerde yapılan referandumda beklenmedik bir sonuçla reddedilmiş olsa da, Juan Manuel Santos barış arayışlarının devam edeceğini açıklamıştı. Nobel heyeti, barış için sarfedilen çabaların takdire şayan olduğunu ifade etti. Barış anlaşmasının onaylanmaması nedeniyle ödülün İran'a gideceği tahmin edilse de Oslo Nobel Komitesi ödülü yine de Kolombiya Devlet Başkanı Manuel Santos'a layık gördü.

"SANTOS, NOBEL'İN SON ARZUSUNU YERİNE GETİRDİ"

Komitenin açıklamasında, "Bu ödül, aynı zamanda yaşadıkları büyük güçlükler ve suistimallere karşın adil bir barış umudundan vazgeçmeyen Kolombiya halkına, sivil savaşın sayısız kurbanının yakınlarına ve barış sürecine katkıda bulunan tüm taraflara bir armağan olarak görülmelidir." denildi.

Komite, Kolombiya'da 2010'dan bu yana iktidarda 65 yaşındaki Santos'un barış için harcadığı çabaların Alfred Nobel'in son arzusunu yerine getirdiğini belirtti.

ÖDÜLÜN ARDINDAN HALKIN YENİ BİR BARIŞ ANLAŞMASINA

DAHA SICAK BAKMASI BEKLENİYOR

Barış ödülünün ardından Kolombiya halkının FARC'la yapılacak yeni bir anlaşma metnine daha sıcak bakacağı tahmin ediliyor. Referandumda reddedilen anlaşma metninde FARC savaşçıları suçlarını itiraf etmeleri halinde ceza almayacak ve FARC üyelerine siyaset yolunun kolayca açılacak olmasından Kolombiyalılar hoşnut değildi. Nobel Ödülü'ne layık görülen Santos ayrıca 8 milyon Norveç kronu (yaklaşık 930 bin Amerikan doları) değerindeki ödülü de alacak.