Nasuh Mahruki'ye tutuklama istemi!

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşma nedeniyle, tutuklama istemi ile mahkemeye sevk edildi.

AKUT kurucusu ve Sözcü yazarı Nasuh Mahruki hakkında, katıldığı televizyon programında yaptığı konuşma nedeniyle açılan soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Mahruki, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildi.
Sözcü'de yer alan habere göre, Nasuh Mahruki hakkında geçtiğimiz günlerde Kanal A televizyonunda katıldığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan anlaşmasına yönelik sözlerininin değerlendirildiği programda sarf ettiği sözler nedeniyle açılan soruşturma kapsamında savcılık, Mahruki'yi tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etti.

Kanal A'da yayımlanan A Politik programında İmkander Başkanı Murat Özer'le tartışmaya giren Mahruki, "Devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak" demişti.

ŞİKAYETÇİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Basın savcısı Murat İnal, Mahruki’ye söz konusu programda sarf ettiği sözler nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “devran değişecek” sözleri nedeniyle yöneltilen suçlamaları iletti. Mahruki o konuşmayı yaptığı dönemde (2004 yılı) Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmadığını, dolayısıyla “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun oluşmadığını söyledi. Ardından savcı İnal, Mahruki’ye programda sarf ettiği ‘devran değişecek’ sözlerinin ne anlama geldiğini sordu. Mahruki de verdiği ifadesinde “O sözlerdeki kastım Türkiye’nin evrensel hukuk normlarına geri dönmesini temenni idi. Başka da bir amacım kastım yoktu” dedi. 17 Adalar’ın Yunanlılara bırakılması konusunda ise Mahruki, “Bu konuyu ilk gündeme getiren ben değilim. Pek çok kişi bu konuyu dile getirdi” dedi. Mahruki son olarak, “Söylediklerim basın özgürlüğü kapsamında kamuoyunu bilgilendirmek üzere dile getirilmiş başka bir amacı ve kastı olmayan sözlerdir.” diye savunmada bulundu.