Nasuh Mahruki serbest bırakıldı

Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen AKUT Başkanı Mahruki, adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Katıldığı bir televizyon programında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan ile ilgili sözlerini değerlendiren ve bazı sarf ettiği sözler nedeniyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca açılan soruşturma kapsamında ifadesinin alınmasının ardından tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Mahruki'nin sorgu işlemi sona erdi.

Kanal A'da yayımlanan A Politik programında İmkander Başkanı Murat Özer'le tartışmaya giren Mahruki, "Devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak" demişti. Bu sözleri nedeniyle hakkında açılan soruşturma kapsamında, ''Cumhurbaşkanına hakaret'' suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Nöbetçi hakimlik Mahruki'yi, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan, haftada bir gün evine en yakın güvenlik birimine imza verme zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbiri uygulayarak, "tehdit" suçundan ise herhangi bir tedbire gerek duyulmaksızın serbest bıraktı.