NASA uzay madenciliğinde yeni bir dönem açacak

Bugün ABD misyonu tarafından uzay madenciliği alanında tarihi bir güne imza atılacak. NASA bugün uzay madenciliği adına önemli bir adım atacak.

Bilinen en değerli madenlere sahip olduğu düşünülen asteroide ilk olarak bugün Amerika misyonu gerçekleştirilecek. Bugün Amerikan Uzay ve Havacılık dairesi (NASA) uzay madenciliğini adım atacak.

"Atlas V" roketiyle Cape Canaveral üssünden fırlatılacak "Optik Spektropkopik ve Kızılötesi Görüntüleme Sistemi Regolit Kaşif" (OSIRIS-REx) uzay aracı, güneşin etrafında bir tur attıktan sonra 22 Eylül 2017 tarihinde dünyaya yaklaşıp alçak uçuş yaparak, dünyanın yer çekimi kuvvetinden yararlanarak kendi hızını artırmaya çalışacak.

Asteroit göktaşı Bennu’dan yüzey malzemesi toplayacak

Ağustos 2018'de asteroit göktaşı Bennu'ya inecek uzay aracı, robot kol ile 3 saniyede Bennu'dan 60-2 bin gram yüzey malzemesini toplayacak.

Bennu’dan alınan malzemeler bir kapsülle dünyaya fırlatılacak

Bennu'da yaklaşık 3 yıl kalacak uzay aracı OSIRIS-REx, Mart 2021'de asteroitten ayrılıp dünyaya doğru yola çıkacak. Uzay aracı dünyaya yaklaştığında Bennu'dan aldığı 60 gram maddeyi bir kapsüle koyup atmosfere fırlatacak.

Uzay aracı 24 Eylül 2023 tarihinde inecek

Saatteki hızı yaklaşık 45 bin kilometre olacak kapsülün atmosferde yanmaması için hızının azaltılması 7 gün sürecek. Gönderilen uzay aracının 24 Eylül 2023 tarihinde UTAH test bölgesine inmesi planlandı.

OSIRIS-REx uzay aracı kapsülünün, dünyaya gönderdikten sonra güneşin etrafında park edileceği ve gelecekteki uzay çalışmaları için hazır tutulacağı bildirildi.

AA