Musul'u geri alma operasyonları iddiası

2 yıldır DEAŞ'ın elinde olan Musul'un doğusunda konuşlanan ABD ordusuna bağlı toplu birlikleri, DEAŞ hedeflerini vurmaya başladı.

Henüz kara harekatının başlamadığı operasyonda Türkiye yer almıyor. Başbakanlık kaynaklarından, operasyonda "şimdilik Türk güçlerinin" yer almadığı bildirildi ve "Mezhep savaşı uyarımızı ABD ciddiye aldı. Operasyonda Şii güçler yok" açıklaması yapıldı. Kent, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana IŞİD'in elinde bulunuyor.

BEKLENEN BÜYÜK MUSUL OPERASYONU DEĞİL

Türk yetkililere dayandırılan haberlerde ise, büyük Musul operasyonunun başlamadığını, ABD topçu ateşinin Musul'a yönelik olmadığını, topçu ateşinin yığınağı artırma ve çemberi daraltma adımı olduğunu iddia edildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da söz konusu bilgilerin doğru olmadığını kaydetti:

“Musul operasyonuna ilişkin olduğu iddia edilen bir planın Twitter’da paylaşıldığını biliyoruz. İnternette ve sosyal medyada pek çok yanlış haberler var. Pek çok insan, Musul’un özgürleştirilmesinin nasıl ve ne zaman başlayacağını bildiğini sanıyor. Musul’un özgürleştirilmesi, Irak ordusunun bir planıdır ve Irak hükümetinin DAEŞ’i kesin olarak yenmek için seçtiği bir zamanda başlayacak.”

"DEAŞ HEDEFLERİ OBÜS ATIŞLARIYLA VURULUYOR"

AA'nın geçtiği haberlerde ise Musul'un doğusunda konuşlanan ABD ordusuna bağlı topçu birliklerinin ilk defa DEAŞ hedeflerini vurmaya başladığını bildirildi.

Musul kent merkezindeki yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alan Başika Cephesi'ndeki Peşmerge Komutanı Ömer Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Başika'da konuşlanan ABD'li askerler, bölgeye geldikten sonra ilk defa DEAŞ hedeflerini obüs atışlarıyla vurdu." diyerek, DEAŞ hedeflerinin obüs atışlarıyla vurulmasından hemen sonra, uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının da cihatçıların konuşlandığı bölgeleri bombaladığını aktardı.

"HENDEKLERDEKİ HAM PETROLÜ YAKMAYA BAŞLADILAR"

Uluslararası koalisyon güçlerinin bölgeyi bombalamasından sonra, DEAŞ militanlarının uçakların görüş açısını kapatmak için lastik yakmaka başladığını aktaran Hüseyin, "Kent çevresinde kazılan hendeklere doldurulan ham petrolü de yakmaya başladılar." diye konuştu.

Başika dağında konuşlanan ABD topçu birlikleri Musul kent merkezinden yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alıyor.