Musul’dan kitlesel kaçışlar başladı

1 milyon civarında kişinin DAEŞ’in elinde olduğu tahmin edilen Musul’da kitlesel kaçışlar meydana gelmeye başladı.

Musul’un güneyinde yer alan Kayyara kasabasına bağlı olan civardaki yerleşim alanlarında peşmerge güçleri tarafından hakimiyet kurulmasıyla halk da güvenlik tehlikesine rağmen bu alanlara göç etmeye başladı.

Köyden araçlarla kasabalara doğru hareket eden halk, araçlarında beyaz flamam sallandırarak sivil olduklarını göstermeye ve Irak ordusunun hedefi olmamaya çalıştı.

Irak ordu birlikleri DAEŞ güçlerinin halkın arasına sızmasının önüne geçebilmek için birçok alanda üst düzey tedbirler alarak güvenlik ve kontrol noktaları oluşturdu.

Kayyara’ya giriş kolay olmuyor

Irak askerleri köylerden göç eden sivilleri ön soruşturmaya tabi tuttuktan sonra, güvenlik noktasındaki pikap veya diğer araçlara bindirerek kasaba merkezine sevk ediyor.

Milliyet’te yer alan habere göre; Kayyara'nın kuzeyine 10 kilometre mesafedeki Şuheda köyü sakini Hişam HASAN, "Tam 2 buçuk yıl boyunca IŞİD'in kontrolünde yaşadık. Bize hiçbir zaman güzel bir gün yaşatmadılar ancak bir gün bile umutsuz olmadık. Irak ordusunun gelip bizi kurtaracağını biliyorduk. Bir insanın başına gelebilecek en kötü şey aç kalmasıdır. Bunu günlerce, aylarca yaşadık. Ancak aileme zarar gelmeden bu belayı üzerimizden attık" şeklidne konuştu.

Hemdaniye'ye bağlı Topzava, Gokcelil ve Bazvayan köylerinden kaçan 700 Şahbek Kürdü aile de, Peşmergenin kontrolündeki Hazır Çadır Kampı'na güvenli bir şekilde ulaşabildi.,
Milliyet