Musul'da 100'den fazla DAEŞ'li öldürüldü

Irak Savunma Bakanlığı Savaş Medya Ağı, 17 Ekim'de başlayan Musul operasyonlarında 100'den fazla DEAŞ'lı teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

Açıklamada, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu kapsamında kentte savaş uçaklarıyla gerçekleştirilen saldırılarda, terör örgütüne mensup 100'den fazla militanın öldüğü bildirildi.

Askeri istihbarat doğrultusunda Musul kentindeki DEAŞ'a ait 5 mevzinin F16 savaş uçaklarıyla bombalandığı ve bu kapsamda, kentteki Oberoi Oteli'ne düzenlenen hava saldırısında 67 militanın öldüğü bilgisi verilen açıklamada, ormanlık bölgenin hedef alındığı saldırılarda ise 29 militanın öldüğü, 25 militanın yaralandığı ifade edildi.

Ayrıca, silah ve mühimmat deposu ile askeri bir merkezin hedef alındığı iki saldırıda da onar militanın etkisiz hale getirildiği, 15 militanın yaralandığı duyuruldu.

"SİVİLLER CANLI KALKAN OLARAK KULLANILABİLİR"

Irak ordusunda görevli subay Cebbar Hasan ile görüşen Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Hasan, Musul'da askeri alanlara ilerlemede, terör örgütü DEAŞ'ın canlı kalkan olarak kullanmak üzere yüzlerce sivili alıkoyduğu bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Kentte doğu, güney ve batı cephelerinde bugün ilerleme gerçekleştirilmesinin planlandığını ancak DAEŞ'in sivilleri alıkoyması halinin buna engel olacağını belirten Hasan, "DEAŞ militanları, mühimmatlarını bırakarak Musul'un merkezine çekildi ancak DEAŞ'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullanabilme sorunu ile karşı karşıyayız. Bu durum büyük ölçüde ilerlememizi engelleyecektir." dedi.

HAŞDİ ŞABİ'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan Musul'daki operasyonlara ilişkin bir açıklama da, halkın operasyonlara katılmasını istemediği Şii milis gücü Haşdi Şabi'den geldi. Hasdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi el-Muhendis ise yaptığı açıklamada, Musul'un batı cephesinde engebeli araziler bulunduğunu ve DEAŞ militanlarının büyük kayıpların ardından bu bölgelerde direniş gösterdiğini kaydetti. Muhendis, Telafer'in tamamen kurtarılması için Musul ile arasındaki batı hattın kesilmesini hedeflediklerini aktardı.

Başbakan Haydar el-İbadi'nin 17 Ekim'de başladığını duyurduğu Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu devam ediyor.