Mülteci çocuk, uçakla İstanbul'a kaçak geldi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan uçakla İstanbul'a kaçmayı başaran çocuk görevlilerin başını yaktı. Olayın fark edilmesinin ardından beş kişi tutuklandı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Refik El Hariri Havalimanı'ndan kontrolleri geçmeyi başaran 12 yaşındaki Filistinli çocuk, İstanbul'a kaçak şekilde. Olayın fark edilmesinin ardından, havalimanında görevli beş kişi tutuklandı.

Uçakta kabin görevlileri tarafından fark edilen Filistinli çocuk, havalimanı görevlilerinin başını yaktı. Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında beş kişi tutuklandı.

Beyrut'un en büyük göçmen kampı Burc el Beracine'de kaldığı öğrenilen Halid Velid el Şabti, Beyrut Refik El Hariri Havalimanı'na giderek İstanbul uçağına binmeyi başardı.

El Şabti'nin, pasaport kontrolünde "Annemin pasaportuna kayıtlıyım", uçağa binişi sırasında ise "Biletim annemde" diyerek Lübnan Middle East Havayolları'na ait uçağa bindiği kaydedildi. Uçağın kalkışına kadar tuvalette bekleyen El Şabti, daha sonra 'business class'taki bir koltuğa oturdu. Biletli yolcuların sayımı sırasında durumu fark eden hostesler yetkilileri bilgilendirince, El Şabti İstanbul’a inişinden birkaç saat sonra yine aynı uçakla Beyrut’a geri gönderildi.

Olayın ardından bir polis memuru, havalimanının emniyetinden sorumlu bir komiser ve üç havalimanı personeli ihmalden dolayı tutuklandı.

Middle East Havayolları Genel Müdürü Muhammed Şahabeddin yaptığı açıklamada; “Bu durum kendiadımıza açık bir ihmalin göstergesi.” dedi.