Müezzinoğlu: "60 yaşındaki kişilerle 14 yaşındaki bir çocuğun gönül bağı olamaz"

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çok konuşulan cinsel istismar düzenlemesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Habertürk televizyonunda 'cinsel istismar' düzenlemesine ilişkin şu açıklamalarda bulundu.

"TECAVÜZ VARSA BUNA TARAF OLMAK MÜMKÜN DEĞİL"

"Yeni mağduriyetlerin oluşturulmasına karşı çıkanlarla aynı noktadayız. Olayı yerel zeminde değerlendirmek gerekiyor. Yaklaşık 3 bin ailenin babası hapiste. Tehdit zorla tecavüz varsa hukuken de vicdanen de taraf olmamız mümkün değil. Ben bu olayı Edirne milletvekili olduğum dönem yaşadım. Normal vatandaşlarda 17 yaşındaki delikanlı ile 14 yaşındaki kız birlikte kaçmışlar. 1 sene sonra çocukları olmuş. Çocuk hastanede doğum yapmış hastane savcılığa bildirmiş. Baba hapiste. Olayı temel sorun ne bunu masaya samimiyetle yatırmak lazım bizim tavrımız neye karşı olacak. CHP milletvekillerinin olaya olumlu baktığını biliyoruz.

17 yaşındaki bir delikanlı 14 yaşındaki bir kızla kaçmışsa bu bellidir. Savcılıkta zorla kaçırdı diye bir beyan olabilir. Tedbirlerimizi koymamız lazım ama bunları ayıklıyamıyoruz. Vicdanen yapılması gereken bir boyut var. Algı yönetimi ile değil bu ülkenin bir sorunu. Buradaki eksiklik muhalefet ile bu olayın detaylarını görüşmemiz gerekiyor önümüzdeki günlerde. Rıza ile tecavüz arasında dünya kadar fark var. Tecavüz varsa buna taraf olmak mümkün değil 14 yaşındaki bir çocuğun yasal olarak yeterli değil. Tecavüz kelimesinde bir zorlama, kaçırma, tehdit var. 30, 40, 60 yaşındaki kişilerle 14 yaşındaki bir çocuğun gönül bağı olamaz. Bu çocuğu istismar etmektir."

"SİSTEM SORUNU BU ÜLKENİN KADERİNİ ETKİLİYOR"

Bakan Müezzinoğlu, Başkanlık Sistemi ile ilgili : "Milletin seçtiği bir cumhurbaşkanının yetkisiz olduğunu kabul etmek seçime aykırıdır. Millet yüzde 52 ile yetki verecek ama Cumhurbaşkanı yetkisiz olacak. Sistem sorunu bu ülkenin kaderine etki ediyor."

"İki seçime gidecek bir cumhurbaşkanının meclisi feshetmesi eşyanın tabiatına aykırı. Bu durumu MHP'nin de sağlıklı değerlendireceğini düşünüyorum. Biz bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan için istemiyoruz. Kişiler fanidir, milletler ve devletler bakidir. Sistemi Erdoğan'a göre düzenlemek hem ona hem ülkeye haksızlık olur. Biz gelecek yüzyılın hedeflerine hizmet edecek bir sistem olmasını istiyoruz. Sistemi kişiye endeksli değil." dedi.

EMEKLİLERE PROMOSYON

"Önümüzdeki günlerde Başbakan açıklama yapacak. Yılbaşına kadar planlamasını yapacak. Promosyon devletin bütçesinde değil. Bugün emekliler sırada beklemiyor. Promosyonla ilgili hükümetin bir sorumluluğu yok. Burada emekli hükümet olarak benim adıma siz yapın diyor. Biz reel bir rakamın olmadığını gördük. Emekli maaşı alanlar için 50 lira çıkıyor. 1000 lira alanlar için 75 lira çıkıyor. Kamuoyuna söylenen rakamların hiçbiri yok."

FETÖ VE PKK İLE İLİŞKİLİ KİŞİLERİN KAMUDAN İHRACI

"Çıkarılan toplam 119 bin 266. Bunların 72 bin 632 si ihraç edildi, 46 bin 634'ü açıkta olan, 12 bin 578 kişi görevine iade edilen kişi. Bunlar FETÖ ile bağlantısı olanlar. PKK'den bin 349 kişi ihraç edildi."