MİT'ten 5 kent için saldırı uyarısı!

Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT'in uyarısına dayanarak özellikle 5 kent için IŞİD uyarısında bulundu. Bu kentler, İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir.

MİT’ten gelen istihbarata dayanan Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 il emniyet müdürlüğünü IŞİD eylemleri konusunda uyardı. 12 Ekim tarihli uyarı yazısında ilk hedefteki kent ise İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir olarak sıralandı.

'AVRASYA TÜNELİ DE HEDEFLER ARASINDA'

Emniyet Genel Müdürlüğü, IŞİD’in Türkiye’ye yönelik eylem planladığını belirterek, 81 il emniyetini uyardı. “Acil” kodlu ve 12 Ekim tarihli yazıda; eylem düzenlenmesi riskinin yüksek olduğu iller İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir olarak sıralandı. 2016 Aralık ayı içerisinde açılması planlanan Avrasya Tüneli’nin de IŞİD'in saldırı hedefleri arasında olduğu belirtildi.

'UÇAKLARA KESİCİ ALETLERLE PATLAYICI MADDE SOKMAYI PLANLIYORLAR'

Uyarıda, terör örgütü IŞİD'in Türk Havacılık sektörüyle ilgili saldırı gerçekleştirme arayışı içerisinde olduğu, ticari uçaklara bıçak, jilet ve benzeri kesici aletler veya elektronik aletlerin içerisine gizlenmiş patlayıcı made sokmayı planladığı yönünde istihbari bilgiler elde edildiği vurgulandı. Gaziantep’te önceki gün IŞİD operasyonunda 2 canlı bombanın kendini patlatması istihbaratı doğruladı.

FIRAK KALKANI HAREKATINA MİSİLLEME

IŞİD'in, TSK’nin ÖSO ile birlikte düzenlediği Fırat Kalkanı Harekâtında elindeki bölgeleri kaybetmesine nedeniyle misilleme olarak Türkiye’de saldırılar planladığı belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdiği yazıda, MİT’in uyarılarına dikkat çekerek şöyle dedi: “MİT, DEAŞ terör örgütünün ülkemiz genelinde toplu taşıma altyapısına yönelik eylem tehdidinin son dönemde arttığı, bu bakımda metro, otobüs ve istasyonları deniz araçları, köprü geçişleri, otogarlar havaalanları gibi hedef alınması halinde önemli ekonomik sosyal olumsuzluklara-kayıplara sebebiyet verebilecek ulaştırma altyapısına yönelik saldırılar planladığı, özellikle İstanbul, Gaziantep, Ankara, Antalya ve İzmir illerinde bulunan bu yerlerin yüksek saldırı riski taşıdığı, ayrıca 2016 Aralık ayı içerisinde açılması planlanan Avrasya Tüneli’nin de terör örgütlerinin eylem hedefleri arasında olduğu..."

MİT’in bu iki yazısına atıf yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, illere şu talimatı verdi: “Bu doğrultuda bilhasa belirtilen yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlileri başta olmak üzere tüm özel güvenlik görevlilerinin daha dikkatli ve duyarlı görev yapmaları yönünde uyarılmaları ve sorumlu rütbeli personel tarafından da konunun bizzat takip edilmesi hususunda gereğini rica ederim.”