MİT, ByLock'un tüm sırlarını çözdü: Önemli kurumlarda FETÖ avına çıkıldı

FETÖ’nün gizli haberleşme uygulaması ByLock’u kullananlar programın içindeki bir özellik sayesinde kolayca yakalanabiliyor.

ByLock operasyonlarıyla ilginç bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) gizli haberleşme aracı ByLock uygulamasının şifreleri bir bir çözülüyor. Programı kullananlar yakınlarındaki örgüt üyelerini ve kod adlarını programda bulunan bir özellik sayesinde kolayca bulabiliyormuş. Böyle olunca örgüt üyelerini ele geçirmek de programın içindeki özellik nedeniyle daha kolay bir hal aldı.


ByLock’ta yakındaki örgüt üyeleri kod isimleriyle görünüyor


FETÖ mensubu olan ve ByLock kullanan şüpheli isimlerin bulundukları yerler telefondan görülebiliyor. Ayrıca örgüt üyeleri kod isimleriyle programda görünebiliyor.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre; ByLock’un, çevredeki ve ortak ağdaki diğer kullanıcıları kod isimleriyle gösteren özelliği FETÖ’cülerin sonunu hazırladı.

Örgütün gizli haberleşme programının tüm şifrelerini çözen MİT, ByLock’un çevredeki ve ortak ağdaki diğer kullanıcıları kod isimleriyle gösteren bir özelliği olduğu tespit etti. FETÖ mensuplarının birbirlerini kolayca bulabilmesini sağlayan bu özellik sayesinde örgüt üyeleri bir bir avlandı.

Uygulamanın “bulundukları ortamlarda yahut internete girdikleri ağ üzerindeki diğer kullanıcıları kod adlarıyla görebilme” özelliği MİT'in işini daha kolay hale getirdi.

MİT, önemli kurumlarda tek tek gezerek ByLock kullandığı ve örgütle ilişkisi olduğu çok kritik isimleri yakaladı.
Yeni Şafak