Milli Savunma Bakanlığı’nda sivil demokrat sayısında artış

FETÖ’nün darbe girişiminden önce büyük bölümü askerlerden oluşan Milli Savunma Bakanlığı giderek sivilleşiyor.

FETÖ’nün darbe girişiminden önce büyük bölümü askerlerden oluşan Milli Savunma Bakanlığı giderek sivilleşmeye devam ediyor.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişiminin sonrasında büyük bir çoğunluğu askerlerden oluşan Milli Savunma Bakanlığı giderek sivilleşmeye başladı. Darbe girişiminin ardından yapılan atamalar incelendiğinde eskiye nazaran çok daha fazla sivil demokratın atanmış olduğu dikkat çekti.

Darbe girişiminin sonrasında teşkilat yapısında yeni baştan düzenlemeye gidilen Milli Savunma Bakanlığı sivilleşme sürecine girdi. Sivil-asker ortak çalışma modelinin hayata geçirilmesi planlanan bakanlığa, son kararlarla bir müsteşar yardımcısı ile 3'ü sivil olmak üzere 7 yeni genel müdür atandı.

Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Basat Öztürk Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci Bakanlık Personel Genel Müdürlüğüne, Sayıştay Başkanlığı Uzman Denetçi Bölüm Başkanı İsmail Altıntaş Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Maliye Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Toğrol da Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğüne getirildi.

Yeni atama kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe alındı.

AA