Milli Klavye’ye TSE’den Destek

E klavyenin Türk Standartları Enstitüsü tarafından paten tescillendiği ifade edildi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılan yeni çalışmalarda Türkçe'ye daha uygun bir klavye geliştirilmişti. Bu klavyenin Türk Standartları Enstitüsü tarafından paten tescillendiği ifade edildi.

Özellikle Türkiye'de Q ve F olmak üzere iki farklı klavye tipi kullanılıyordu. Türkçe'ye daha uygun olan F klavyenin kullanılması önerilirken özellikle geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan yeni güncellemeler bu konuda farklı bir durumu ortaya çıkardı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda, özellikle klavyenin daha gelişmiş olduğu ve Türkçe kullanımlarına yönelik çok daha uygun olduğu ifade edildi. Bu bakımdan E klavye kısa süre içerisinde dikkat çektiği gibi on parmak yazım kurallarına uygun olarak geliştirilen bu yeni klavye, Türkçe dili için çok daha uygun.

E Klavyeye Destek Hemen Geldi

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda Klavyenin geliştirilebilmesi adına gerekli olan desteğini verileceği ifade edilirken klavye Türk Standartları Enstitüsü tarafından da tescillendi. Tescilin alınması ile birlikte artık E klavye kullanımı çok daha farklı alanlarda görülebilecek. Özellikle 70 yıl önce tasarlanan F klavyenin artık günümüz şartlarında ihtiyaçları tam olarak desteklemediği bu nedenle de yeni klavye ihtiyacının ortaya çıktığı ifade edilmişti. Bu ihtiyaç kapsamında özellikle Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni klavye,çok daha uygun ve hızlı sonuçlar verecek. Özellikle kelime kombinasyonlarda kolaylık sağlayan bu klavye, yüzde 25 oranında daha hızlı tepki veriyor. Kullanımı açısından yeni klavye çok daha uygun olduğundan dolayı farklı alanlarda bu klavyenin Kullanıma sunulması bekleniyor.