Microsoft Windows Phone 8.1 Desteğini Bitirdi

Güneş artık Windows Phone 8.1 için de söndü. İşte Microsoft için yaşanan son gelişmeler.

Microsoft, Windows Phone 8.1 işletim sistemini piyasaya sürdükten sonra belli bir süre destek vermişti. Fakat üç yıldan daha uzun zamandır resmi olarak Windows Phone 8.1 için destek verilmiyordu. Windows Phone 8.1 telefonlarını kullanan milyonlarca kullanıcı, güvenlik güncelleştirmelerini, güvenlikle ilgili olmayan güncelleştirmeleri, ücretsiz veya ücretli destek seçeneklerini veya çevrimiçi teknik içerik güncelleştirmelerini almayı bırakmıştı. Bu bakımdan kullanıcıların Windows Phone 8.1 kullanmasında ciddi sıkıntılar da başlamıştı. Marka tarafından yapılan son açıklamalar ile birlikte bu konudaki güncel durum netleşti. Windows Phone 8.1 için artık desteği sona erdi.

Windows Phone 8.1 Desteği Bitti, Şimdi Ne Olacak?

Windows Phone 7, Microsoft'un iPhone ve Android'e rakip olarak 2010'da başlamıştı. Bu arada, Windows Phone 8.1, mobil işletim sisteminin dördüncü tekrarlamasıydı ve Microsoft'un Windows Phone 8 işletim sisteminin büyük bir güncellemesiydi. Windows Phone 8.1, şirketin Cortana dijital asistanını eklemesi ile birlikte yeni bir hamle olarak duyurulmuştu. Bu yenilik ise Apple'ın Siri ve Google Now'a karşılık bir hamle olarak değerlendirilmişti.

Elde Windows 10 Mobile Kaldı

Microsoft Windows 10 Mobile sistemini hala destekliyor. Ancak gerçek kullanıcıların yüzdesi, Android ve iOS ile karşılaştırıldığında oldukça küçük. Gartner'a göre, yeni akıllı telefonların yüzde 99,6'sı Android veya iOS çalıştırıyor. Bu bakımdan Windows Phone sistemlerinin kullanım oranları çok düşük.