Microsoft, iOS İçin Yapay Zeka Destekleyecek

Özellikle yabancı basında AI olarak tanımlanan yapay zekada, Microsoft önemli bir aşama kaydetti.

Microsoft, Seeing AI uygulamasını iPhone için başlattı. İnsanlara farklı konularda destek sağlayan bu uygulama iPhone kamerasını kullanıyor ve böylece görme engelli insanlar için de farklı bir destek sağlıyor.

Seeing AI olarak adlandırılan özellikl yapay zekayı en etkin şekilde kullanan uygulamalardan birisi. iPhone'undaki kamerayı etkin bir şekilde kullanan sistem, bir belgenin okunması noktasında dahi destek sağlıyor. İlk olarka blegeyi tarayan ve blegenin sınırlarını belirleyen uygulama, ardından, başlıkları, paragrafları ve listeler gibi belgenin yapısını tanıyor.

Seeing AI Özellikleri Neler?

Uygulama aynı zamanda bir ürünü kendi barkoduna göre tanımlama yeteneğine sahip. Kişileri yüzlerine göre tanıma ve cinsiyetleri belirleme, yüz ifadelerine göre duygu analizi yapma ve diğer belirleyici özelliklerle destek sağlayabilecek olan Seeing AI, bu bakımdan görme engelli vatandaşlar için de Seeing AI hayatı daha kolay hale getiriyor.

Seeing AI Hangi Bölgelerde Kullanılacak?

iOS desteği alan Seeing AI uygulaması şu anda kısıtlı bir bölgede kullanıma sunulmuş durumda. Resmi, açıklamalara göre uygulama Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Hindistan, Hong Kong, Yeni Zelanda ve Singapur'da mevcut. Özellikleri ile oldukça cazip bir fırsat yaratan Seeing AI¸önümüzdeki dönemlerde daha farklı bölgelerde de kullanıma sunulabilir potansiyelde.