Meme kanserinde erken tanı, mücadelede başarı sağlıyor

Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman, bu sene meme kanserinde erken tanıdan dolayı yüzde 10'luk bir düşüş yaşandığını belirterek, "Ölümler bayağı inmiş durumda" dedi

Türk Kanser Derneği, Galatasaray Adası Suda Club'da meme kanserine dikkat çekmek için oyuncu Zuhal Topal ve şarkıcı Linet'in de katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

"ERKEN TANIDAN DOLAYI YÜZDE 10 DÜŞÜŞ YAŞANDI"
"Meme kanserine 'dur' diyelim" kampanyası hakkında bilgi veren Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman, bu sene ilk defa meme kanserinde erken tanıdan dolayı yüzde 10'luk bir düşüş yaşandığını belirterek, "Ölümler bayağı inmiş durumda" dedi.

Duruman, erken tanı bilincini oluşturmak için çalıştıklarını, tedavi, tedavi takip programları, psikolojik destek, hasta hakları, onkoloji koçluğu gibi birçok hizmeti ücretsiz verdiklerini söyledi.

Erken tanının özelikle kanser hastalığında daha da önemli olduğunu vurgulayan Duruman, erken tanı ve farkındalık yaratmak için hastalara moral ziyaretlerinde bulunduklarını, ikinci görüşmeler, bilgilendirmeler yaparak, tedavi hizmetlerini sürdürdüklerini aktardı.

"KANSERE YAKALANMAYACAĞIZ DİYE BİR ŞEY YOK"
"Bana olmaz demeyin diye bir kampanyayla yola çıktık. Bunu her yerde halkımızın gözüne sokmaya çalıştık ve önemli bir farkındalığı insanlarda hissettirebildik. Arkasından 'Biz farkındayız ya siz' dedik. 'Kansere yakalanmayacağız' diye bir şey yok." şeklinde konuşan Duruman, meme kanseri ile mücadelede erken tanının önemine vurgu yaptı.

Derneğin farkındalık çalışmalarını aktaran Duruman, kemoterapi görenler için Türkiye ve dünyada da ilk defa "Neşeli serum kutuları"nı kendilerinin çıkardığını kaydederek, "Özellikle kemoterapi devresinde moral çok önemli olduğu için bu kemoterapi kutuları Bakanlığımız ve Kanser Daire Başkanlığınca da kabul gördü. 81 ildeki devlet onkoloji hastanelerine ücretsiz olarak bunu Türk Kanser Derneği gönderdi" diye konuştu.

Duruman, yürütülen kampanyalar sayesinde erken tanı ve farkındalık konusunda aşama kaydedildiğini, derneğin bu yılın üçüncü çeyreğinde sadece meme kanseri tarama, teşhis ve tedavisini gerçekleştirdiği vaka sayısının 10 binlere vardığını belirtti.

MEME KANSERİNE 'DUR' DİYELİM

Bu sene de "Meme kanserine 'dur' diyelim" kampanyasını başlattıklarını, bunun için belirli bir bilinci oturtmayı amaçladıklarını ifade eden Duruman, "Meme kanserinde erken tanı oranı her geçen gün artıyor. 2011'de meme kanseri tanıları yüzde 39 evrede tanımlanırken, bugün yüzde 48'lere varmış durumda. Bunlar bizim için iyi haber." şeklinde konuştu.

"ERKEN TANIDA EN ÖNEMLİ AYAK GÖRÜNTÜLEME"

Prof. Dr. Cem Balcı, meme kanserinin tarama programlarıyla erken teşhis edilebilecek bir tümör türü olduğunu belirterek, erken tanıdaki en önemli ayağın görüntüleme olduğunu söyledi.

Erken teşhis ve taramada mamografi ve ultrasonografi yöntemlerini kullandıklarını dile getiren Balcı, "mamografi çektirirken radyasyona maruz kalıyor muyuz" düşüncesi ve mamografi cihazlarının biraz acı vermesinin buna yönelme oranını düşürdüğünü, ancak yeni teknolojik gelişmelerle üç boyutlu mamografi cihazıyla daha detaylı meme görüntülemesi yapabildiklerini kaydetti.


HASTALIK ARTIYOR, KURTULMA ORANI YÜKSELİYOR
Op. Dr. Murat Atay da "Düşmanımızı tanıdık. Şu anda İstanbul ve Türkiye'nin her yerinde çalışmalarımız devam ediyor ama yenmek için de bir araya gelmemiz gerekiyor. Bu savaşta ileriye doğru gitmemiz, meme kanseri artarken, hastalıktan kurtulma oranının yükselmesi, ölüm oranının düşmesi sevindirici, ama yetmiyor. Bunu yüzde yüzlere vardırmalıyız" dedi.

ERKEN EVREDE YAKALANANLARIN,

5 SENEDE YAŞAMA ŞANSI YÜZDE 95
Son yıllarda yüz güldürücü şeylerin yaşandığını dile getiren Doç. Dr. Soley Bayraktar ise eskiden meme kanserine yakalanan hemen hemen bütün kadınlara kemoterapi önerdiklerini, ancak son yıllarda evre 1 ve evre 2 hastalarının çoğunun aslında kemoterapiye ihtiyacının olmadığını belirtti. Bayraktar, şöyle devam etti: O yüzden taramanın önemi daha da artıyor. Meme kanseri tanısı aldığınız zaman evre 1 veya 2 olmanızın belirteçlerinden bir tanesi tarama yaptırmanız. Çünkü kitle elinize geldiği zaman zaten en az iki santim olması lazım. Eğer taramalarımızı düzenli yaptırırsak, evre 1 veya 2 meme kanserine yakalanma olasılığınız daha da artıyor ve tedavimiz kolaylaşıyor. Erken evrede yakalanırsak meme kanserine, 5 senede yaşama şansı o kişinin yüzde 95. Yani 100 kişiden sadece 5 kişi meme kanserinden hayatını kaybediyor. 10 sene de de bu yüzde 90'a düşüyor. Bence çok yüz güldürücü bir sonuç."

AA