Marmaris'te dev balık!

Muğla'nın Marmaris ilçesinde mavi tura çıkan turistlerin karşısına çıkan yarım tolnuk ay balığı heyecan yarattı.

Marmaris'te günübirlik mavi tura çıkan turistlerin karşısına yarım ton ağırlığında dev bir ay balığı çıktı. Karşılarında dev bir balık gören turistler, o anları kameraya kaydetti.

KAPTAN, TEKNEYİ DEV BALIĞA YAKLAŞTIRDI

Turisler, Dalyan-Marmaris arası günübirlik mavi tur gezisi yapan teknede, akşam saatlerinde turdan dönerken denizin üzerinde büyük bir balık görüp kaptanı uyardı. Kaptan suyun üstündeki canlının hangi tür olduğunu anlayabilmek için tekneyi dev balığa doğru yaklaştırdı. Tekne personeli turistlere balığı önce dev bir vatos diye tanıttı. Ancak 4 metre uzunluğunda 500 kilo ağırlığında olduğu tahmin edilen canlının Akdeniz’de nadir de olsa görülen ay balığı olduğu anlaşıldı. Turistler karşılarında ilk defa bu kadar büyük bir balık görünce heyecanlarını gizleyemedi. Ay balığı bir süre yüzeye yakın yüzdükten sonra mavi sularda kayboldu.

Tekne kaptanı Nail Balcı, uzun zamandır denizde olmasına rağmen ilk defa böyle bir balık gördüğünü belirterek, "Denizin üstünde bir karaltı gördüm. Önce suyun üstünde yüzen büyük bir poşet olduğunu düşündüm. Ancak yaklaştığımda kocaman gövdesi ve yüzgeçleri olan ay balığı olduğunu anladık. Yabancı müşterilerimiz içinde değişik bir deniz turu oldu.” diye konuştu.

TİCARİ DEĞERİ OLMAYAN BİR BALIK

Sıcak denizlerde ve derin sularda yaşayan bir tür olan ay balıkları, özellikle Asya'nın, Afrika'nın ve Avustralya'nın ılık denizlerini tercih ediyor ve bin metre derinliğe kadar dalabiliyor. Yaz aylarında Akdeniz'de de görülebilen ay balıkları Ege ve Marmara denizinde suların ısındığı dönemlerde nadiren de olsa görülüyor. Molidae familyasına ait balık türünün lezzetsiz ve kötü kokan etinden dolayı ticari değerinin bulunmuyor.

Milliyet