Marmara'da her an deprem olabilir!

Yrd. Doç. Dr. Onur Köse, Kuzey Anadolu fay hattı ve Marmara Denizi'nde her an deprem olabileceği uyarısında bulundu. Köse, kentsel yapılaşma politikalarına dikkat çekti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Köse, Marmara Bölgesi’nde beklenen büyük depremin her an olabileceğini belirterek, “Buna yönelik kentsel yapılaşmalara ilişkin politikaları desteklememiz gerekir” dedi.

"KENTSEL YAPILAŞMA POLİTİKALARININ DESTEKLENMESİ LAZIM"

Kuzey Anadolu fayının Karlıova’dan Erzincan, Tokat, Amasya, Bolu ve Kocaeli sınırlarından Marmara Denizine kadar ulaştığını belirten Köse, şunları söyledi: “Bu hat daha sonra Sarısu Körfezinden de Ege Denizine ulaşan bir aktif fay zumudur. Dolayısıyla muhakkak beklenti içerisinde olmamız lazım. Bazen vatandaşlarımıza abartılıyor gibi görünüyor, ancak Marmara Bölgesi hem sanayisiyle hem ekonomisiyle hem de nüfusuyla Türkiye’nin kalbi ve beyni noktasındadır. En önemli yeridir. Dolayısıyla burada meydana gelecek olan olası yıkımlar hem uzmanlaşmış insan kitlesi kaybı, hem ekonomik kayıplar açısından bütün Türkiye’yi etkileyebilecek bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle Kuzey Anadolu fayında her an deprem olabilir. Marmara Denizinde de her an deprem olabilir. Bunu hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz. Buna yönelik kentsel yapılaşmalara ilişkin politikaları desteklememiz gerekir.”

"AVRASYA VE AFRİKA PLAKALARI, TÜRKİYE'Yİ SIKIŞTIRIYOR"

Yrd. Doç. Dr. Onur Köse, Avrasya ile Afrika plakalarının Türkiye’yi sıkıştırdığını ifade ederek, “Bu sıkışma her zaman olacak. Sıkışma her zaman olacağına göre depremler de her zaman Türkiye’nin her yerinde yaşanacak. En yıkıcı depremler nerede meydana gelecek? Tabi ki de büyük plakaların birbiri üzerine kaydığı yerlerde olacak. Marmara’da Kuzey Anadolu fayı üzerinde herhangi bir noktada depremler meydana gelebilir.” diye konuştu.

"EVLERİNİZİ KAYA ZEMİNE YAPIN"
Türkiye’nin bütünüyle depremsel bir ülke olduğunu belirten Köse, farklı fay hatları üzerinde, farklı büyüklüklerde, farklı yıkıcılıklarda ve farklı şiddetlerde depremlerin meydana gelebileceğini anımsattı. Tedbir alınmakta geç kalınmaması gerektiğine vurgu yapan Köse, düzlük yerlere ev yapılmaması gerektiğini, vatandaşı kaya zemine ev kurması hakkında uyardı.

"10 MİLYON YIL SONRA KIBRIS, MERSİN'E EKLENECEK"

Kıbrıs’ın Mersin’le birleşeceğini de savunan Yrd. Doç. Dr. Onur Köse, bununla alakalı süre vererek, “Yaklaşık 10 milyon yıl sonunda biz Kıbrıs’ın Mersin’e eklenmesini bekleyebiliriz. Peki, nasıl oluyor bu? İki plaka birbirine yaklaşırken biri diğerinin altına doğru geliyor. Güneydeki plakada Türkiye’ye doğru gelmeye devam etmektedir. İki plaka parçası birleşmiş olacak ve Türkiye’nin olduğu kısım büyümüş olacak. Türkiye’nin oluşumu açısından olaya baktığımızda gerideki süreçte aynan böyle işlemişti. Bunlar çok uzun sürede meydana gelmektedir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda Türkiye’de her yerde deprem bekleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

İHA