Market alışverişlerinde taksit dönemi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, market alışverişlerinde kaldırılan taksit seçeneğinin geri getirilmesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Bakan Tüfenkci, kredi kartıyla yapılan bazı alışverişlerde taksitlendirmeye ilişkin, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında bir çalışma yapıldığını söyledi. İç piyasanın canlandırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında bazı ürünler için kredi kartı ile taksitlendirmeye olanak sağlanacağını dile getiren Bakan Tüfenkci; "Hükümet olarak öncelikli amacımız, hem cari açığa yol açmayacak, hem de iç piyasayı rahatlatacak bir düzenleme yapmak.Özellikle iç piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşviki de dikkate alınarak, ithalatımızı ve cari açığımızı artırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısını artıracağız. Bununla ilgili çalışmalar son aşamada." diye konuştu.

MARKET ALIŞVERİŞLERİNE 3 TAKSİT GELEBİLİR

Daha önce kredi kartıyla alışverişlerde bazı ürünler için çeşitli düzenlemeler yapıldığını anımsatan Tüfenkci, "Örneğin market alışverişinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir. Bunun gibi birtakım çalışmalar var. Mobilya konusunda, beyaz eşya yerli üretim noktasında bu sayı artırılabilir." ifadesini kullandı.

Tüfenkci, çalışma kapsamına girecek ürünlerin, talep patlaması oluşturmayacak ve lüks tüketimi teşvik etmeyecek ürünler olduğunun altını çizdi.

ÜRÜN İHTİSAS BORSALARI GELİYOR

Bakan Tüfenkci, laçıklamalarında lisanslı depoculuk konusundaki çalışmalara hakkında da bilgi verdi. Tarımsal ürünleri sadece üretmenin yetmediğini, üretileni satarak paraya çevirmenin de büyük önem taşıdığını dile getiren Tüfenkci, çiftçilerin en büyük sorunlarından birinin pazar bulmak olduğunu belirtti. Özellikle lisanslı depoculuğun teşviki ve gelişmesiyle ürün ihtisas borsalarının altyapısının da hazırlandığını aktaran Tüfenkci, şunları söyledi: "Lisanslı depoları hem kiralama noktasında çiftçiye destek vermekteyiz hem de üreticilerin lisanslı depoculuk yapmasını teşvik etmekteyiz. Buralarda yetkili laboratuvarlar tarafından sınıflandırılan ürünler, örneğin, buğdayda, fındıkta, kayısıda veya pamukta elektronik sertifikalarla sertifikalandırılmış ürünler tıpkı diğer yatırım araçları gibi borsalarda işlem görecek, alınıp satılacak. Eğer buğdayın önümüzdeki aylarda prim yapacağını düşünüyorsanız buğday senetlerini alabileceksiniz. Böylelikle piyasaları çeşitli yatırımcılara açmış oluyoruz. Bir de uluslarası alana taşımış oluyoruz. Bununla ilgili hazırlığımızı Bakanlık olarak bitirdik ve Başbakanlığa sevk ettik. Önümüzdeki günlerde, çok yakın zamanda Ürün İhtisas Borsasını hayata geçireceğiz. Böylece hem yeni bir piyasa derinliği oluşturmuş olacağız hem de çiftçilerimizin ürünlerini değerlendireceği alternatif piyasa oluşmuş olacak."