M4 Metro Hattı'nın Pendik durakları hizmete açılıyor

Kadıköy-Kartal Metro Hattı'nın devamı olan Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro hattı, yarın sabahtan itibaren hizmete açılıyor.

İBB'den yapılan açıklamada 21.7 kilometrelik Kadıköy-Kartal Metro Hattı'nın devamı niteliğindeki 4,5 kilometrelik Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı'nda yarın sabah saat 06.00 itibarıyla seferlere başlanacağı duyuruldu. Metro hattının tüm istasyonlarında yürüyen merdivenli giriş-çıkışlar ile engelliler için asansörlerin bulunduğu metro hattının D-100 Karayolu güzergahındaki tüm istasyonlarda, kuzey ve güney taraflarda giriş-çıkışlar ve bu giriş-çıkışlar arasında alt geçitler yer alıyor.

KADIKÖY-PENDİK ARASI 35 DAKİKAYA DÜŞECEK

Kartal-Pendik-Tavşantepe metrosunun yapımına 2013 yılında başlanılmış, Pendikli vatandaşlar uzun süre trafik sorunu ile karşı karşıya kalmıştı. Bir süredir devam eden test sürüşlerinin olumlu sonuçlar vermesinin akabinde hizmete açılacak hatta, Kartal istasyonu ardından sırasıyla Yakacık, Pendik ve Tavşantepe istasyonları yer alıyor. Yeni metro hattıyla Pendik'ten Kadıköy'e olan ulaşım süresi de 35 dakikaya düşecek. Metro hattının Marmaray ve Metrobüs bağlantısıyla da Pendik’ten Taksim, Atatürk Havalimanı gibi merkez bölgelere kesintisiz ulaşımı sağlanacak.

HEDEF TUZLA

Söz konusu hattın Tuzla'ya kadar uzatılması hedefleniyor. 2012 yılında açılan ve hat uzunluğu 21,7 kilometre olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli 16 yolcu istasyonuna sahip. Kartal-Kaynarca Metrosu'da hatta dahil olduğunda istasyon sayısı 19'a ulaşacak ve hattın uzunluğu 26,5 kilometreye çıkacak.

AA