LASİD ve EGM güvenli trafik için güçlerini birleşti

Trafikteki güvenliği artırmak için LASİD ve EGM güçlerini birleştirme kararı aldı. İşbirliği içindeki kurumlar güvenli sürüş tekniğini anlatan broşür hazırladı.

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) trafikteki güvenliği artırmak ve insanlara doğru sürüş tekniklerini öğretebilmek için işbirliği yaptı. LASİD ve EGM doğru sürüş teknikleri, doğru şekilde lastik kullanımı ve güvenli trafik için yol gözterici bilgiler paylaştıkları broşür tasarladılar.

Bayram döneminde trafik kazalarının 6 katına çıktığını açıklayan LASİD, özellikle bayram dönemlerinde trafik güvenliğinin sağlanması için EGM ile birlikte hareket etme kararı aldı. LASİD ve EGM’nin işbirliği kapsamında LASİD “Güvenli sürüş hayat kurtarır” başlıklı bir broşür hazırladı. LASİD tarafından hazırlanan broşürler 81 ilde bulunan EGM teşkilatlarına dağıtıldı.

Borşürler yardımıyla sürücüler bilinçlendirilecek

Uzun yola çıkmadan önce yapılması gerekenleri, güvenli sürüş kurallarını ve doğru lastiğin önemini anlatan broşürler, EGM teşkilatlarınca sürücüleri bilinçlendirmek amacıyla değerlendirilecek.

Görüşleri alınan LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, sürücülere şu uyarılarda bulundu:

"Aracınızı ve sizi hayata ve yola bağlayan şey lastiğinizdir. Uygun ve doğru olmayan lastik sizi, sevdiklerinizi, aracınızı ve trafiği tehlikeye atar. Unutmayın, lastiklerinizin düzenli kontrolü, aracınızın ve sizin can simidinizdir. Tatillerde yaşanan araç kazalarının önemli sebeplerinden birisinin uygun olmayan ve kontrol edilmeyen lastikler olduğunu biliyoruz. Bayram tatili nedeniyle yola çıkmadan önce lastiklerinizin ve stepnenizin havalarını, balansını, diş derinliğini mutlaka kontrol ettirin ve aracınızın ön düzen ayarlarının uygun olup olmadığını öğrenin. Alacağınız bu önlemler bayramınızı ve tatilinizi mutlu ve sağlıklı geçirmeniz için vazgeçilmez özelliklerdir."
AA