Kurtulmuş'tan çiftçilere 'yapılandırma' müjdesi

Gündem dair önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, çiftçilerin kredi borçlarının yapılandırılacağının müjdesi verdi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. Rakka'nın DEAŞ'tan temizleneceğini söyleyen Kurtulmuş referandum süreci hakkında da konuştu. Referanduma evet diyenlerin de hayır diyenlerin de olacağını ifade eden Kurtulmuş, 'Her hayır diyen terörist değildir' dedi.

Kurtulmuş, referandum sürecinde anketleri çok iyi takip ettiklerini söyledi. Şu ana kadar yaptırdıkları anketlerde anayasa değişikliğine evet diyeceklerin sayısının daha çok olduğunu açıkladı.

Çiftçilerin borçları yeniden yapılandırılacak. Çiftçi kardeşlerimizin tarım ve kredi borçları yeniden yapılandırılacaktır. Bunlar Bakanlar Kurulu'nda ele alınmıştır. "Türkiye Uzay Ajansı" gündeme gelmiştir. Bununla ilgili çalışmalar hızlandırılacaktır.

Fırat Kalkanı Harekatı

Türkiye'nin Suriye'de yürütmekte olduğu operasyon ne Suriye'nin topraklarında gözümüz olduğu için yapılan bir operasyondur ne de laf olsun diye yapılan bir operasyondur. Öncelikle bu operasyonların Türkiye'nin ulusal güvenlik ihtiyacının bir parçası olduğunu vurgulamak isterim. Türkiye'ye karşı uzun aylar devam eden güvenlik risklerini hep beraber yaşadık. Oradan füzelerini, roketlerini atanlar oldu. DEAŞ, PKK, PYD faaliyet göstermeye devam ediyor. Cerablus'ta başlayan operasyon El Bab'a kadar uzandı. El Bab'da çok kısa bir süre içerisinde Türk ordusunun ve ÖSO'nun zaferiyle sonuçlanacağını ümit ediyoruz. Dua ediyoruz. Bunun arkasından da ABD ile Türkiye arasında varılmış bir mutabakat vardı. O da şuydu: PYD/YPG unsurları Menbiç'in doğusuna çekilecek. Dolayısıyla bunu bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bundan sonra Türkiye hem Menbiç'in hem de Rakka'nın temizlenmesi konusunda adım atabilir. Rakka IŞİD'in merkezidir.

Referandum süreci: Türkiye'nin anayasa referandurumuna gidiyor olması bu referandumun önce TBMM'de kabul edilip 16 Nisan'da halk oyuna sunulacak olması bile Türkiye demokrasisi açısından başlı başına bir olgunluğu gösteren kazançtır. Bu kampanya içinde hayır diyenler de olacak evet diyenler de olacak. PKK ve FETÖ hayır için gayrette. Ama her hayır diyen terörist değildir. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız asla bunu söylememiştir.

Özel televizyonlar

Geçtiğimiz seçim zamanlarında gördük ki özel televizyon kanallarına haksız yere çok yüksek cezalar gelmiştir. Adı üstünde öze, yani herhangi bir şekilde kamu kararı kullanmıyor. Eveti de destekleyen hayırı da destekleyen çok sayıda kanal var. Rekabete açık bir alanda illa belli oranlarda hareket etmeleri gibi bir kural olmamalıdır. Özel televizyonlar var kampanya sırasında göreceğiz, eveti de hayırı da destekleyenler olacak. Geçmiş dönemlere ilişkin haksızlıklar ortadan kalkmıştır.

Anket sonuçları

Referandum kampanyasının başındayız buna rağmen evetler önde görünüyor ama benim şahsi tecrübemle de söyleyeyim kampanya ilerledikçe evet kampanyası daha ciddi destek bulacağına inanıyorum. Ayrıca biz parti olarak kampanya sırasında anketleri çok iyi kullanabilen bir partiyiz bazen günlük anketler yaptırdığımız dönemler olmuştur ve hiçbir zaman bizi yanıltacak sonuçlar çıkmadı.

KHK’larla akademisyen ihraçları

KHK’larda olası bir takım yanlışlıklar varsa düzeltilmesi için mekanizmayı kurmuştuk. KHK’lerle ihraçlar nihai karar değil. Eğer yanlışlık iddiası varsa bir yasal mekanizmamız var müracaatlar yapılır, sonuç alınmaya çalışılır. Bu mekanizma hızla kuruluyor. 7 kişilik kurum kuruyoruz. Tabiri caizse Anayasa Mahkemesi’nin de yükünü hafifletecek olan önemli bir mekanizmadır.

AA