Kürtaj olan kadınlarda intihar eğilimi artıyor!

Dr. Betül Görgen, Amerika, İngiltere ve Hollanda'da yapılan araştırmalara göre, kürtaj olan kadınların intihar eğiliminin arttığını belirtti.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Amerika, İngiltere ve Hollanda’da yapılan araştırma sonuçlarının, gebeliği kürtaj ile sonlanan kadınların intihara eğilim gösterdiklerini ortaya koyduğunu belirtti. Gebeliğin devamı halinde, annelik içgüdüsü ile intihar eğilimin ortadan kalktığını aktaran Dr. Görgen; “Finlandiya’da yapılan çalışma, kürtaj olan kadınlar arasında intihar nedeniyle ölümlerin 6 kat arttığını açığa çıkardı. İngiltere’de 408 bin kadını kapsayan bir çalışma da benzer sonuçlar alınmıştır. Amerika’da yapılan bir çalışmada ise, düşük gelir nedeniyle isteğe bağlı kürtaj yaptırmak zorunda kalan 173 bin 279 kadının tıbbi kayıtları incelenmiştir. Bu kadınlar arasında intihar oranı, 4 yıl sonra incelendiğinde, doğum yapanlara göre yüzde 160 daha yüksek bulunmuştur." dedi.

KÜRTAJIN YILDÖNÜMÜ VEYA OLASI DOĞUM ZAMANINDA EĞİLİM ARTIYOR

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, intihara teşebbüs vakalarının çoğunlukla kürtajın yıldönümüne veya bebeğin olası doğum tarihlerine denk geldiğine dikkat çekti. Bu tür vakaların özelliklle genç kadınlarda daha sık görüldüğünü ifade eden Dr. Görgen, "Gerçekten de gençler arasında kürtaj yaptırma daha sık olup intihar açısından da risk daha fazladır. Kadınlarda ise, intihara meyil daha önce psikolojik sorunları olanlarda veya önceden intihar girişiminde bulunanlarda artış gösteriyor." diye ekledi.

"DUYGUSAL TRAVMA ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINA DA YOL AÇIYOR"
Kürtaj yaptıran kadınların genellikle, kaybın getirdiği kederli ve sancılı bir süreçle mücadele etmek zorunda kaldığını belirten Op. Dr. Betül Görgen, kürtaj sonrası gelişen duygusal travmanın alkol ve madde bağımlılığına da neden olduğunu söyledi.

Görgen, kürtaj olan kadınların gerekirse profesyonel yardım almaları için yönlendirilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.