Kurban Bayramında et tüketiminde dikkatli davranılmalı

Kurban Bayramına sayılı günler kala diyetisyen Emre Uzun bayram döneminde beslenirken özellikle et tüketiminde nasıl davranılması gerektiğine dair bilgiler paylaştı.

Bayramlar, büyük aile sofralarının kurulduğu, lezzetli yemeklerin yendiği ender zamanlardandır. Özellikle de Kurban Bayramı’nda yapılan etli yemekler, midemize de bayram yaptırır. Tabii aşırıya kaçmadığı sürece...

Özellikle et ve tatlı tüketiminin artığı Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmek için beslenmeye de dikkat edilmeli. Peki ne yapmak gerekir? Diyetisyen Emre Uzun, öncelikle bayram tatillerinde daha özenli hazırlanan kahvaltı sofralarında hamur işleri, yağlı kızartmalar, sucuk ve salam içeren omletlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Bunun yerine daha hafif; bol peynir, söğüş yeşillik, haşlanmış yumurta içeren bir kahvaltı ile bayram sabahına başlamak gerektiğini söylüyor. Kurban telaşı nedeniyle kahvaltı için çok vakit ayrılamıyorsa da kahvaltıyı atlamamak gerekiyor. Acelesi olanlar süt içip yanında ceviz, fındık, badem yahut meyve tüketilebilir.

Kurban eti tüketimi

Diyetisyen Emre Uzun, “Kurban etini, kesimden hemen sonra tüketmemeye özen gösterilmelidir. Etin en az 24 saat bekletilmesi gerekiyor. Hem etin yumuşaması ve lezzetinin yerinde olması için hem de içinde bulunduruyorsa mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesi için önemlidir. Ayrıca en önemlisi dinlendirilmemiş etin sindirimi daha zor olmaktadır. Et, en önemli protein kaynağıdır fakat aynı zamanda yağ ve kolesterol de içerir. Bu sebeple pişirirken kendi yağında pişirmek gerekmektedir. Ete ekstra yağ eklenmemelidir. Sakatatlar ise çok yağlı olduğundan tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.Kavurma yapılırken et çok uzun süre sıcağa maruz kalmasından ötürü kanserojen öğeler oluşabilmektedir. Bu yüzden ızgara, tencerede sebzelerle beraber pişirme, haşlama ya da mangal tercih edilmelidir.” diyor.

Ayrıca çok fazla et tüketimi de sağlıkla ilgili sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle öğün başına et tüketimi 60-80 gramı aşmamalıdır. Etin yanında salata, ayran, yoğurt, cacık vs. tüketilmelidir. Et demir, çinko açısından zengindir fakat C ve E vitaminlerini içermez. Bu nedenle salata ile tüketilmesi ya da sebze ile pişirilerek tüketilmesi önerilir.

Ah şu bayram tatlıları!

Tatlı tüketimi de bayramda bir diğer dikkat edilmesi gereken konudur. Şerbetli tatlılar, şekerlemeler, çikolatalar, kan şekerini ani yükselttikleri gibi yağ depolanmasını da hızlandırırlar. Bu nedenle olabildiğince uzak durmak gerekir. Diyetisyen Emre Uzun, daha çok sütlü tatlılar, dondurma, meyve ve meyve tatlıları tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.Ayrıca tatlı, günde 1 porsiyondan fazla tüketilmemelidir.

Sıvı alımını es geçmeyin

Yoğun bir beslenme olan bu bayram döneminde sıvı alımlarıda kontrol edilmelidir. Günde 8-10 bardak su tüketilmesi çok önemlidir. Yapılan bayram ziyaretlerinde içilen kahve ve çaya da dikkat edilmelidir, sanıldığının aksine çay, ve kahvenin su ihtiyacını gidermediği unutulmamalıdır. Yemeklerden 1 saat kadar sonra maden suyu tüketimi sindirim açısından rahatlama sağlayacaktır.

Her zaman geçerli olduğu gibi bayram döneminde de 1 saat açık havada yürüyüş yaparak bu dönemde alınan fazla kaloriler dengelenmeye çalışılabilir.Özellikle kilo problemi, kalp damar rahatsızlıkları, diyabet, hipertansiyon, mide rahatsızlıkları gibi problemleri olan kişilerin et ve tatlı tüketimine dikkat etmeleri gereklidir.