Kurban Bayramına özel kavurma tarifi

Kurban Bayramı yaklaştı. Şüphesiz sofraların en gözdesi kavurma olacak. Peki, lezzetli bir kavurma nasıl yapılır? İşte dört kişilik kavurma tarifi...

Kurban Bayramı sofralarının vazgeçilmez lezzetli kavurma. Kalabalık bayram sofralarımızı kavurmalar süsleyecek. Peki, hem lezzetli hem de sağlıklı bir kavurma nasıl yapılabilir? Kurban Bayramı sofralarımızın vazgeçilmezi kavurma tarifi...

Et kavurmanın en önemli olan kısmı etin yumuşak olmasıdır. Bu yüzden kavurmada dananın sırt bölgesinin eti tercih edilir.

Malzemeler:

Kuşbaşı dana et (az yağlı-400 gr)
2 orta boy sivri biber
1 orta boy soğan
1 orta boy domates
1 yemek kaşığı salça
Karabiber
Kekik
Kimyon
Pul biber

Hazırlanışı:

Et kavurmanızı yaparken etin kendi yağını kullanırsanız kavurmanın lezzeti bir kat daha artmış olur. Kavurma için çelik tencere kullanarak yemeğinizin yeterli ısıyı almasını ve mühürlenmesini engelleyebilirsiniz.

Çelik tencereye ilk olarak etinizin yağlı kısımlarını alın. Yağın hafiften erimesi için 5 dakika karıştırarak pişirmeye bırakın ve pişirme boyunca tencere, orta gözde ve kısık ateşte olsun. Ardından tencereye diğer etleri de ekleyin. Etler suyunu salana kadar ara ara karıştırarak pişirin.

Etler suyunu saldığında tencerenin kapağını kapatıp etinizi buharda pişirmeye bırakın. 5-10 dakikada bir kapağı açıp etleri karıştırın. Etler suyunu saldıktan sonra yaklaşık 15 dakika daha pişirin. Bu süreçte tencerede su kalmamış olacaktır. İnce ince doğradığınız soğanları ve bir yemek kaşığı salçayı ekleyip yaklaşık 5 dakika soğanlarla eti, karıştırarak soteleyin.

Soğanlar bu süreçte hafiften kavrulacaktır. Üzerine yine doğradığınız yeşil biberleri ve domatesi de ekleyin. Arzunuza göre baharatları ekleyin. Malzemelerde yazdığımız baharatlardan (kekik, kimyon, karabiber, pulbiber ) damak tadınıza uygun olanı ekleyin. 5 dakika daha pişirip ocağın altını kapatın. Afiyet Olsun.