Kültür Bakanlığı'ndan 15 Temmuz Şehitleri anısına beste yarışması

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde şehit olanlar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından beste yarışması düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde şehit olan 15 Temmuz Şehitleri anısına "Çoksesli Koro Eseri Beste Yarışması" düzenleyecek.

Bakanlığın yarışmayla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce yapılması planlanan yarışma ile çoksesli koro repertuvarını dünyadaki profesyonel koroların da icra edebileceği özgün koro eserleri ile geliştirmek amaçlanıyor.

Diğer taraftan bestecileri nitelikli eserler vermeye teşvik etmek ve yeni bestecilerin yetişmesini sağlamak da etkinliğin amaçları arasında yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenleyeceği beste yarışmasında kazananlara ödüller de verilecek. Planlana göre, birinci olana 10 bin, ikinci olan besteye 7 bin 500, üçüncüye 5 bin, seçici kurul tarafından belirlenecek 5 esere de 2 bin 500’er lira mansiyon ödülü verilmesi uygun görüldü.

​Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün bestecilerin bir eserle katılabileceği yarışmanın başvuruları, 27 Ocak 2017'ye kadar Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne yapılabilecek.

Beste yarışmasıyla ilgili yayımlanan şartnameye göre, www.guzelsanatlar.gov.tr internet sitesinden, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı olan orkestra, koro ve topluluk müdürlüklerinden, il kültür ve turizm müdürlüklerinden ve konservatuvar müdürlüklerinden erişilebilecek.
AA