Kosova, ‘Kürdistan’ işaretli Türk haritasını kaldırdı

Kosova’da, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ‘Kürdistan’ olarak işaretlenen haritalar okuldan kaldırıldı.

Kosova’nın Prizren şehrinde bulunan okullara dağıtılan Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi ‘Ermenistan’, Güneydoğu Anadolu Bölgesi de ‘Kürdistan’ olarak işaretlenen Türkiye haritaları gelen tepkiler üzerine okullardan kaldırıldı.

Tepki çeken Kürdistanlı Türkiye haritalarının sadece Prizren'deki Motrat Qirjazi İlköğretim Okulu'nda bulunduğu ve 2005 yılından kalma olduğu öğrenildi.

“Haritaları Arnavutluk dağıtmış”

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Prizren Eğitim Müdürlüğü Türkçe Eğitim Sorumlusu Ferdi Kovaç, haritaların 2005 yılında Arnavutluk'taki bazı "art niyetli" dernek ve kuruluşlar vasıtasıyla Kosova'daki okullara dağıtıldığını söyledi.

Kovaç, konunun ilk olarak 2005 yılında gündeme gelmediğini anımsatarak, daha o zaman müdahale edilerek bu haritaların okullardan kaldırıldığını ifade etti.

Eğitim Müdürlüğü olarak bugün okulları bir kez daha denetlediklerini belirten Kovaç, bu haritaların iki örneğinin Prizren'deki Motrat Qirjazi İlköğretim Okulu'nda bulunduğunu kaydetti.

Kovaç, bunun üzerine okuldaki haritaların, okul müdürünün müdahalesiyle kaldırıldığını sözlerine ekledi.

Prizren şehrindeki söz konusu okulda tespit edilen haritalarda, Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesi "Ermenistan"; Güneydoğu Anadolu bölgesi ise "Kürdistan" olarak çizildiği gözlenirken, konunun bir kez daha gündeme gelmesi, ülke kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu.
AA