Korunmaya muhtaç çocuklar tiyatro ile Türkiye turnesine çıkacak

Giresun Aile ve Sosyal Politikalar bünyesindeki bakıma ve korunmaya muhtaç çocuklardan oluşan tiyatro topluluğu, Türkiye turnesine çıkmaya hazırlanıyor.

Giresun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi ve Sevgi Evleri'nde kalan, bakıma ve korunmaya muhtaç çocukların sosyal ve kültürel hayata daha iyi adapte olmalarını sağlamak amacıyla bir yıl önce 8 ila 14 yaş aralığındaki 10 çocuğun yer aldığı tiyatro topluluğu oluşturuldu.

81 İLDE GÖSTERİ HEDEFLENİYOR

Proje, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü ile ortak yürütülürken, bakıma ve korunmaya muhtaç çocuklar ilk olarak 31 Ağustos'ta, Sinop'ta "Masallar Küstü" oyununu sahneledi. Ekibin, Türkiye turnesine çıkarak 81 ilde gösteri sunmaları hedefleniyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Tosun, proje ile devletin bakımı ve koruması altında bulunan çocukların sosyal ve kültürel hayata daha iyi adapte olmalarını sağlamayı hedeflediklerini, tiyatro topluluğu projesinin bir yıldır devam ettiğini ve Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıdığını belirtti.

Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu Müdürlüğünden çok ciddi destek gördüklerini ve önemli mesafeler aldıklarını vurgulayan Tosun, "Bizim, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi ile Sevgi Evleri sitesinde bakım ve koruma altında 110-120 civarında çocuğumuz var. Bu çocuklarımızın sosyal ve kültürel hayata daha iyi adapte olmalarını sağlamak amacıyla değişik projeler geliştiriyoruz. Bunlardan birisi de tiyatro topluluğumuz." dedi.

"ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENİ ARTTI"

"Masallar Küstü" tiyatro oyununun yönetmeni Özgür Aydın ise çocuklarla proje kapsamında bir yıldır tiyatro çalışması yaptıklarını ve hedeflerinin önümüzdeki dönemde Türkiye turnesine çıkmak olduğunu aktararak, tüm kurumlar için örnek olmak istediklerini söyledi.

Aydın, etkinliğin tüm Türkiye'yede yayılmasını istediklerini dile getirere, "Bu tip organizasyonlar sürekli artmalı. Bu arkadaşlarımızın da performanslarını geliştirerek tiyatro adına daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. İlk olarak geçtiğimiz ağustosta Sinop'ta oyun sahneledik. Bundan sonra Türkiye'nin değişik illerinde turnelerimiz olacak. Hedefimiz 81 şehre bu çocuklarımızı götürerek bu projemizi herkese göstermek. Bu çocukların neler başarabileceklerini göstermek istiyoruz."dedi.

AA