Kolombiya'da FARC ile ateşkes uzatıldı

Kolombiya hükümeti ile silahlı örgüt FARC arasındaki ateşkesin yıl sonuna uzatıldığı açıklandı.

Daha önce 31 Ekim'de son bulacağı açıklanan ateşkesin, yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklandı. 7 Ekim'de açıklanan Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, ateşkesin yıl sonuna kadar uzatıldığını duyurdu.

Başkent Bogota’da barış anlaşmasını destekleyen gösteri düzenleyen öğrenci liderleri ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ateşkesin uzatılması yönünde karar verildiğini dile getiren Santos, “Öğrencilerden biri hem ordu hem de gerilla tarafında birbirine yeniden ateş etmek zorunda olmayacaklarını ümit ederek neler olacağını takip eden gençlerin olduğunu hatırlattı. Bu nedenle ve öğrencilerin isteği üzerine ateşkesin 31 Aralık’a kadar uzatılması kararına vardım.” dedi. Ateşkes, referandum tarihinde sona ermiş ancak barış anlaşmanın reddi sonrası Ekim ayı sonuna dek uzatılmıştı.

"HAYIR" CEPHESİ İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Santos, bu hafta içerisinde referandumda "Hayır" kampanyası yürüten isimlerle bir araya geldi. Selefi Alvaro Uribe önderliğindeki "Hayır" cephesi, barış anlaşmasının bazı bölümlerinin yeniden müzakere edilmesini istiyor. Bu grup, FARC gerillalarına Kongre'de sandalye ve af verilmesi gibi düzenlemelere tepki gösteriyor. Santos ise uzatılan ateşkesin süresi dolmadan yeniden müzakere yerine, barış üzerinde ulusal bir uzlaşı sağlamayı hedefliyor. Kolombiya'da 1964'te başlayan ve 52 yıl süren iç savaşta yaklaşık 260 bin kişi öldü, 6 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bogota yönetimi ile FARC arasındaki resmi barış görüşmeleri ise iki yıl süren hazırlıkların ardından 2012'de başlamış ve 4 yıl sürmüştü.