Kızılhaç, Afrika'daki sığınmacıların 12 milyona ulaştığını açıkladı

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Afrika kıtasında sığınmacı sayısının 12 milyona ulaştığını açıkladı.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer, Afrika kıtasındaki sığınmacı sayısının 12 milyona ulaştığını, iç göçlerin temel nedeninin bölgedeki silahlı çatışmalar olduğunu belirtti.

SIĞINMACILAR ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

İç sığınmacıların korunması için Afrika Birliği anlaşmasının (Kampala) uygulanmasının önündeki engellere ilişkin raporu, Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyine sunduğunu aktaran Maurer, sığınmacıların şiddete maruz kaldığına ve haklarının ihlal edildiğine de dikkat çekti.

Maurer yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerine, sığınmacıların haklarının korunması ve Kampala Anlaşması'nın maddelerinin uygulanması konusunda çağrıda bulundu. Sığınmacıların haklarının korunmasında özellikle Etiyopa ve Mali'nin önemli rol oynadığını dile getiren Maurer, bu ülkelerin örnek ülkeler olduğunu belirtti. Maurer, Mali'de sığınmacılar için mobil okul kurulduğunu, Etiyopya'da ise resmi kimliğe sahip olmamalarına rağmen sığınmacı çocuklara okullara kayıt yaptırma ve çalışma haklarının tanındığını sözlerine ekledi.

AA