Kış saati uygulaması tarihe karışıyor

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre gün ışığından daha uzun faydalanılmasını sağlayan yaz saati uygulaması devam edecek ancak kış saatine geçilmeyecek.

Bugün yayımlanan karara göre gün ışığından daha uzun süre yararlanılmasını sağlayan yaz saati uygulaması devam edecek. Ancak kış saati uygulamasına bir daha geçilmeyecek.

Yaz saatinin her yıl düzenli olarak sürdürülmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Bundan sonraki dönemlerde de yaz saati uygulaması devam edecek. Ancak bir daha kış saatine geçilmeyecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 6 Eylül 2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine, Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun'un 2. maddesine ilişkin değişiklik ye alıyor.

Buna göre, Bakanlar Kurulu Kararı'nda şu ifadelere yer verildi:

"Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nda yer alan '30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması' ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır."

Verilen karara göre 27 MArt 2016 Pazar günü saat 03.00 itibariyle saatler bir saat ileri alınarak yaz saati uygulaması her sene yılı boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek.

AA