Kilit noktadaki ‘mahrem imamlar’ gözaltında

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında MİT ve TSK imamlarının da olduğu 55 kişi gözaltına alındı.

Fethullahçı Terör örgütü/paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)’nin ‘mahrem imamları’ olarak bilinen aralarında MİT ve TSK imamlarının da bulunduğu 101 kişiden 55 kişinin gözaltına alınmasına karar verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 31 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, hakkında gözaltı kararı alınan, aralarında MİT ve TSK imamlarının da bulunduğu 101 kişiden 55'i yakalandı.

Konuyla ilgili emniyet yetkililerinden alınan bilgilere göre, 15 Temmuz gecesi FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişimin ardından Ankara Batı Adliyesi tarafından sürdürülen soruşturma dahilinde, darbe girişiminin ardından Akıncılar Üssü'nde gözaltına alınan ve sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanan 135 pilot ve örgüt imamlarının savcılık ifadelerinde, duydukları pişmanlığı dile getirip samimi itiraflarda bulunması, FETÖ'nün "mahrem imamları"nı açığa çıkarmış oldu.

Operasyonların gerçekleştirildiği diğer illerde de gözaltına alınan şüpheliler işlemlerinin sona ermesinin ardından Ankara’ya gönderilirken üst ve ev aramalarında ele geçirilen dijital dokümanlar da ele geçirildi.

Emniyet yetkilerinden alınan bilgilere göre FETÖ’nün deşifre olan imamları örgütün şifrelerinin çözülmesi noktasında son derece önemli bir noktada yer alıyor. Türkiye ve yurt dışı liderleri arasındaki bağlantı ve iletişimi de bu imamların sağladığı biliniyor.

Gözaltına alınan imamlar arasında TSK ve MİT’e bağlı olan imamlarda bulunuyor.
AA