Kılıçdaroğlu, zalim Esed'e sahip çıktı!

CHP Genel lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin Esed ile masaya oturması gerektiğini ve İdlib sorununun Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda çözülmesi gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye’de adeta ölüm makinesine dönüşen Beşşar Esed ile Türkiye’nin aynı masaya oturması gerektiğini söyledi.

Türkiye, Esed ile temasa geçmeli

Türkiye'nin, Esad ile görüşmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Türkiye iki şey yapmalı bunlardan birincisi şu; Esad rejimiyle düşmanlıktan vazgeçip Esad rejimiyle İdlib'deki sorunun çözümü konusunda temasa geçmeli, belli ilkeler çerçevesinde temasa geçmeli" dedi.

İdlib sorunu Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda çözülmeli

Kılıçdaroğlu, Suriye'nin birliği ve bütünlüğünün özellikle toprak açısından çok önemli olduğunu, Esed’in artık iç savaşta galip geldiğini, kazandığını, ABD ile dünyanın da artık bunu kabul ettiğini, dolayısıyla Türkiye'nin de bu bağlamda İdlib sorununun Türkiye'nin de çıkarları lehine çözülmesi açısından Esed ile bir görüşme yapmasında büyük yararı olduğunu söyledi.

Göç önlenmeli

Kılıçdaroğlu, “İkincisi; Rusya'ya, Amerika'ya ve İran'a olası bir göç akının Türkiye için doğuracağı riskleri anlatmalı ve dolayısıyla bu göçün önlenmesi konusunda İdlib ile ilgili verilecek mücadelede Türkiye'nin tezlerinin yakından dinlenmesi gerektiğini onlara anlatmalı” dedi.

Umarım böyle bir hata yapmaz

Esad'ın kimyasal silah kullanmasının, kendi ayağına kurşun sıkması anlamına geleceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Çünkü artık iç savaşı kazanan bir aktör. Rusya'nın, Amerika'nın, İran'ın desteğiyle zaten galip geldi. Bütün o radikal grupları büyük ölçüde İdlib hariç temizledi. Dolayısıyla bu ortamda kimyasal silah kullanması demek ayağına kurşun sıkması demektir ve insani açıdan sonuçları felaket olur. Umarım böyle bir hata yapmaz” dedi.