Kılıçdaroğlu: “Lozan niye gündeme gelir?”

Yabancı gazetecilerin Türkiye temsilcileriyle görüşen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanının açıklamalarının sorulması üzerine “Lozan niye gündeme gelir?” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yabancı basını türkiye temsilcileriyle Swissotel The Bosphorus’ta bir araya geldi. Çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandıran Kılıçdaroğlu,

"Hem iç hem de dışarıda karşılaştığımız sorunlarla ilgili sorular geldi. Onlara da CHP'nin görüşü çerçevesinde cevap verdim” şeklinde konuştu.

yabancı temsilcilerle görüşmesinin çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'na ilişkin yaptığı açıklamalarla ilgili yöneltilen bir soruya, "Bu kadar işsizlik, bu kadar yoksulluk varken, insanlar can derdindeyken, Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde mağdurlar bir çıkış yolu ararken Lozan niye gündeme gelir?" şeklidne yanıt verdi.

“Lozan Türkiye’nin tapu senedi”

Bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Antlaşması'na yönelik sözleri hakkında görüşlerini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Lozan niye gündeme gelir? Yani bu kadar işsizlik, bu kadar yoksulluk varken, insanlar can derdindeyken, Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde mağdurlar bir çıkış yolu ararken Lozan niye gündeme gelir? Lozan Türkiye’nin tapu senedi." dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sizin anladığınız yenikapı ruhu buysa biz bu ruha karşıyız"

"Şimdi yine diyecekler, 'Yenikapı ruhundan vazgeçti Kılıçdaroğlu'. Eğer sizin anladığınız Yenikapı ruhu buysa biz bu ruha karşıyız. Biz ülkemizi seviyoruz, tarihimizi seviyoruz, tarihimizle gurur duyuyoruz, Cumhuriyetimizle gurur duyuyoruz. Kendi tarihimize ihanet etmedik, etmeyeceğiz."

AA