Kılıçdaroğlu: "Gün gelecek onlar yargılanacaklar"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına ilişkin çok sert açıklamalarda bulunurken, hakime "Gözüne saraya dikmiş" diye seslendi.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından olağanüstü olarak toplanan CHP’de genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, karara sert tepki gösterdi. “Kararı verenler bu kararın altında kalacak” diyen Kılıçdaroğlu, yarın Ankara’dan İstanbul’a adalet yürüyüşü başlatacaklarını duyurdu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), partinin İstanbul Milletvekili olan Enis Berberoğlu'nun, MİT TIR'larının durdurulması olayına ilişkin tutuklanmasının ardından olağanüstü toplantı yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıların ardından düzenlediği basın toplantısında, "Adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz. Bugün ortaya çıkan tablo, 20 Temmuz darbesinin ortaya çıkardığı tablodur. Asıl suçluların yargılanmadığı masum insanların yargılanıp hapsedildiği bir süreci yaşıyoruz. Yasa dışı yollardan eğer dışarıya silah götürüyorsa birileri, o kişilerin yargılanması lazım. Ama gün gelecek onlar yargılanacaklar." diye konuştu.

Enis Berberoğlu'nun herkesin bildiği, yıllarını medya ve medya özgürlüğü için harcayan bir isim olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Şimdi, hiçbir veri ve delil olmaksızın 25 yıla mahkum ediliyor. Hangi anlayışla, hangi hukukla? Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler bu kararın altında kalacaklardır. Biz yıllarımızı demokrasi, adalet için harcadık. Adalet, demokrasi, düşünce özgürlüğü istiyoruz bu ülkede. 20 Temmuz darbesini yapanlar adaleti, demokrasiyi yok ettiler. Hakim, hakim olmaktan çıktı. Gözünü dikmiş saraya, nasıl talimat gelecek ve ben öyle karar vereceğim diye. Bunların hiçbirisi hakim değil, hiçbirisi yargı dağıtmıyor. Sadece ve sadece sarayın sopası olma görevini yerine getiriyorlar."

YARIN GÜVENPARK'TAN İSTANBUL'A YÜRÜYÜŞ BAŞLATACAK

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ilk defa bu kadar ağır bir tabloyla karşı karşıya kaldığını savunarak, şöyle konuştu:

"Yarın saat 11.00'de Güvenpark'ta olacağım. Elimde sadece bir afiş olacak, 'Adalet' yazacak üzerinde, adalet. Dünyanın en soylu kavramıdır adalet. Adaletin olmadığı bir ülke, devlet, halk mı olur? Devletin temeline dinamit koyuyorlar, devletin temeline. Adaletin temeline dinamit koyuyorlar. Yarın 11.00'de Güvenpark'ta olacağım ve yürüyüşümüzü başlatacağız, demokrasi, adalet bu ülkeye gelinceye kadar."

Basın toplantısı sırasında CHP'li milletvekilleri de salonda yer alırken, Kılıçdaroğlu'nun yarın Güvenpark'tan üzerinde "Adalet" yazılı pankartla İstanbul'a yürüyüş başlatacağı bildirildi.

"YÜRÜYECEĞİZ, KAÇ GÜN SÜRERSE"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CNNTurk kanalında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, yarın Güvenpark'tan başlayacağı yürüyüşe ilişkin, "İstanbul Maltepe Cezaevine yürüyeceğiz, kaç gün sürerse" dedi.

NTV