Kenya'da 1,3 milyon kişi kuraklık nedeniyle açlıkla yüz yüze

Kenya'da yaşanan kuraklık nedeniyle 1,3 milyon kişinin açlık tehdidiyle karşı karşıya olduğu açıklandı.

Kenya Ulusal Kuraklık Yönetim Merkezi'nden yapılan açıklamada, ülkenin birçok eyaletinde kuraklık yaşandığı, bu nedenle 1,3 milyon kişinin açlık tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Yayımlanan ekim ayı bülteninde, ülkenin güneydoğu ve kıyı eyaletlerinde yağışların beklenenden az olduğu belirtildi ve bu nedenle ülkede şiddetli kuraklık yaşandığı bilgisine yer verdi.

SU KUYULARI KURUDU, HAYVANLAR TELEF OLDU

Kuraklığın, 1,3 milyon kişinin gıda sıkıntısı çekmesine sebep olacağı kaydedilen bültende, özellikle kıyı kesimindeki Kilifi eyaletinde durumun alarm seviyesinde olduğuna dikkat çekildi.

Bültende, bölgelerde su kuyularının kurumasından dolayı insanların temiz suya da ulaşamadığının altı çizilirken, otlakların kuruması sonucu çok sayıda hayvanın da telef olduğu belirtildi. Kenya Ulusal Kuraklık Yönetim Merkezi, kuraklık kaynaklı olası bir El Nino tehlikesine karşı da hazırılık yapıldığını açıkladı.

Merkez, temmuz ve ekim ayları arasında kuraklıktan etkilenin bölgelere gıda ve diğer gereksinimler için yapılan yardımların değerinin 522 bin doları bulduğu bilgisini aktardı.

Öte yandan ülkenin ulusal gazetesi Standard'a konuşan Kenya Kıyı Bölgesi Koordinatörü Nelson Marwa, kuraklıktan en çok etkilenen yerlerden biri olan Kilifi eyaletinde 250 bin kişin acil su ve gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

AA