Kedi ısırmasından sonra ne yapılmalıdır?

Kedi ısırması veya kedi tırmalaması gibi bir durumla karşılaştığınız zaman ne yapmanız gerekir? Kendi kendimize nasıl bakım ve tedavi yapabiliriz?

Öncelikli olarak kedi tarafından tırmalandığınızda ya da ısırıldığınızda dikkat etmeniz gereken şey kedinin nerede yaşadığıdır. Sokak kedisi mi, barınakta mı kalıyor yoksa ev kedisi mi? Kedinin aşıları yapılmış mı? Kedinin bilinen herhangi bir hastalığı var mı?

Kedi kendisini korumak için mi yoksa saldırgan olduğu için mi ısırdı? Bu soruların cevabını biliyorsanız ısırmadan sonra oluşabilecek sorunlara karşı daha bilinçli olursunuz ve duruma müdahale etmeniz daha kolay hale gelir.

Öncelikli ısırılan yerde nasıl bir yara oluştuğu önemlidir. Eğer ki kedinin dişleri derinin altına geçtiyse o zaman alttaki damarların zarar görüp görmediğine bakmak gerekir. Açıkta bir yara varsa mikrop kapılma olasılığı çok daha yüksektir. bu durumda bir doktora danışarak kuduz ve tetanos aşısı yaptırmak gerekebilir.

Ancak yara açık değil de yüzeysel bir yaraysa öncelikli olarak antiseptik bir ürünle temizliği yapılmalı ve enfeksiyon engelleyici bir ilaç yardımıyla strelize edilmelidir. Bu işlem yara tamamen kapanana kadar devam etmelidir. Eğer ki ısırılan bölge de şişme ve kızarıklık görülürse ya da ısırılan kişinin ateşi yükselirse bir doktora görünerek gerekli müdahalenin yapılması gerekmektedir.

stargundem.com.tr