Kazada Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Kaza sonrasında araç değer kaybı nasıl alınır? İşte konuyla ilgili detaylar.

Zorunlu trafik sigortasında yapılan değişiklikler ile birlikte kazalarda araçlarda meydana gelen maddi kayıpların alınması mümkün hale gelirken, bu durum en çok sigorta fiyatlarına yansıdı. Sigorta fiyatlarının artması ile birlikte, kişilerin kazalar sonrasında kayıp için başvuru yapmasında da benzer bir artış görüldü.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınacak?

Kaza yapan araç sahipleri, araçlarında meydana gelen değer kaybı için sigorta yaptırılan şirketlerden talepte bulunması gerekiyor. Yapılacak başvuru sonrasında sigorta firması tarafından kişilerin değer kaybı tespiti yapılması için çalışmalar yapılırken, çalışmaların tamamlanmasını ardından hesaplanan orandaki miktar, kişilere değer kaybı olarak verilmektedir.

Zorunlu trafik sigortasında, sigorta yaptıran kişilerin değil, kazada mağdur olan tarafın maddi zararı karşılanmaktadır. Bu açıdan iki kişinin karıştığı kazada değer kaybı, mağdur olan taraf tarafından alınabilmektedir. Mağdur taraf, kazaya sebebiyet veren sigorta firması ile belirtildiği gibi iletişime geçerek konuyla ilgili resmi süreci başlatabilir. Firma tarafından yapılan araştırmalarda ve eksper raporlarında belirtilenler dahilinde araçların değer kaybı tespit edilirken, önceki yıllarda sadece mahkeme yolu ile alınabilen ücretler artık sigorta firmaların yapılan başvurular ile alınabiliyor. Bu bakımdan çok daha kolay bir şekilde kişilerin değer kaybı ile ilgili işlemlerini yapmasını mümkün olurken, yapılan başvurularda da kişilerin hangi yolları izlemesi, sigorta firmasının iş planı doğrultusunda kişiler ile paylaşılmaktadır.