Kayseri'de 10 milyon yıllık zürafa fosilleri bulundu

Kayseri'de 41 yıl önce bir avcının dikkatini çeken bölgede, 10 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen çok sayıda zürafa fosilinin varlığı belirlendi.

Obruk Mağara Araştırma Grubu, Kayseri'de 41 yıl önce bir avcının fark ettiği bölgede yıllar sonra inceleme yapan, bölgenin zürafa fosili yönünden çok zengin olduğunu belirledi. Fosillerin bulunduğu bölgenin tam yeri güvenlik açısından belirtilmedi.

Kayseri kent merkezine yakın bölge, 1975 yılında farklı toprak yapısı ve çok sayıda kemik içerdiği için bir avcının dikkatini çekti. Avcının gözlemlerini dinleyen, aynı zamanda bir dönem vakıflar bölge müdürlüğü, müze müdürlüğü gibi görevlerde bulunan araştırmacı yazar Mehmet Çayırdağ, konuyu pek çok kez ilgili makamlara iletti.

Olaya, günün koşulları nedeniyele yeterli ilgi gösterilmezken, bölgeyi Çayırdağ'dan öğrenen ÇEKÜL Kayseri Temsilciliği ve Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, kentin yer altı ve mağaralarının envanterini çıkaran Obruk Mağara Araştırma Grubu, bölgede yeniden incelemelerde bulundu.

ÇOK SAYIDA KEMİK PARÇASI BULUNDU

Mehmet Çayırdağ'ın mihmandarlığında bölgeye ulaşan ekip, çok sayıda parçalı ve bütün kemik parçaları buldu. Yapılan araştırmada kemiklerin 9-10 milyon yıllık zürafa fosili olduğu belirlendi.

AA