Katalonya'da boğa güreşi yasağı kaldırıldı

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya'daki boğa güreşi yasağını kaldırdı. Geleneğin, İspanya'nın kültürel mirası olması, karara gerekçe gösterildi.

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalan Parlamentosu’nun boğa güreşini yasaklayan kararını iptal etti. Mahkeme, boğa güreşinin İspanya’nın kültürel mirası olmasını kararın gerekçesi olarak gösterdi. Kararda, yasaklama kararını Katalonya gibi özerk bölgelerin değil, merkezi yönetimin verebileceği ifade edildi.

SON GÜREŞ 2011'DE BARCELONA'DA YAPILMIŞTI

Hayvan hakkı savunucularının 180 bin imza toplaması üzerine Katalan Parlamentosu, 2010 yılında aldığı kararla boğa güreşini bölgede yasaklamıştı. Kanun, 2012'de yürürlüğe girdiği için, Katalonya’da en son boğa güreşi 2011 Eylülünde Barselona’da yapılmıştı. Bu yıla kadar boğa güreşlerinin İspanya’da yasak olduğu tek bölge, 1991 yılında güreşlere son veren Kanarya Adaları’ydı.

TARİHİ 14.YÜZYILA UZANIYOR

Öte yandan, boğa güreşlerinin tarihi Katalonya’da 14. yüzyıla kadar uzanıyor. Her ne kadar boğa güreşlerine karşı tepkiler hayvan haklarının ihlâli ilkesinden yola çıksa da, bazı kesimler bu talebin Katalanların kendilerini İspanya kültüründen farklı bir yerde konumlandırmak istemesine de bağlıyor.