Kaspersky Lab'taki Açık Kapatıldı

Kaspersky Lab tarafından geliştirilen özel bir anti virüs yazılımında ciddi açığın olduğu belirtildi.

Özel bir güvenlik firmasındaki araştırmacılar özellikle güvenlik açıklarına yönelik yaptığı araştırmalarda Kaspersky Lab’ta ciddi açıkların bulunduğunu ortaya çıkarıldı. Özellikleri Linux dosya sunucularında yaşanan sıkıntılar, kişilerin güvenlik programı kullanmasına rağmen tehlikelere açık hale gelmesine oluyor. Bilgisayar korsanlarının bilgisayarlara uzaktan erişebilmesi adına çeşitli protokolleri kullanması gerekirken özellikle Kaspersky Lab sisteminde şifrelemenin olmaması nedeniyle cihazların tehlikelere açık olduğu ve uzaktan erişimin mümkün hale geldiği ifade edildi. Üstelik alt seviye ayrıcalıkların verildiği bu saldırılar kişilerin kök erişimine kolay bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

Açık Nisan’da Bulunmuştu

Nisan ayında bulunan bu açık için özellikle Kaspersky Lab ile iletişime geçildiği ve gerekli çalışmaların yapılmaya başlandığı ifade edildi. Öyle ki Kaspersky Lab tarafından geçtiğimiz aylarda sunulan yeni güvenlik güncellemeleri ile Kaspersky ürünlerindeki bu açığın kapatıldığı ve Kaspersky Lab tarafından bu konuda sorumlu bir şekilde davranışın gerçekleştirildiği ifade edildi.

Güvenlik firması ile ortak bir şekilde yürütülen çalışmalar sonucunda antivirüs yazılımlarındaki tehlikeli açıkların kapatılması en çok bu antivirüs programlarını kullanan kullanıcılar mutlu etti. Kaspersky Lab tarafından yapılan güncellemeleri almayan kişilerin mutlaka güncelleme kontrolü yapması ve tüm güvenlik güncellemelerini alması gerekiyor.