Kanada, 300 bin göçmen kabul edeceğini duyurdu

Kanada Göç Bakanı John McCallum, Kanada'nın 2017 yılında 300 bin göçmen kabul edeceğini açıkladı.

Kanada Göç Bakanı John McCallum hafta başında Ottawa'da yaptığı açıklamada Kanada'nın 2017 yılında 300 bin göçmen kabul edeceğini duyurdu. Bakan McCallum, Kanada'nın 2016 yılında da aynı sayıda yabancıyı kabul ettiğini hatırlattı.

MÜLTECİ SAYISI AZALTILACAK

Göç Bakanı John McCallum, göçmen kabulünde önümüzdeki yıl farklı bir yöntem uygulanacağını ve mülteci sayısının azaltılıp, onun yerine daha fazla ekonomik nedenlerden ötürü Kanada'yı tercih eden göçmenlerin ülkeye alınacağını söyledi.

Kanada Göç Bakanı, göçün küreselleşen dünyada rekabet gücünün korunmasında ve nüfus yaşlanmasından kaynaklanan dezavantajlarının dengelenmesinde göçün önemini giderek arttığını ve göçmenlerin ekonomik büyümeye ve ülkenin inovasyon gücüne katkıda bulunduklarını ifade etti.

John McCallum yılda 300 binlik göçmen kontenjanının önümüzdeki yıllarda değişmeyeceğini ve kontenjanı 40 bin artırdıklarını sözlerine ekledi.

MÜLTECİLERİN AİLELERİNİ YANLARINA ALMALARINA İZİN VERİLECEK

Kanada hükümeti 2017 yılında ekonomik kaynaklı göçten 172 bin 500 yabancıyı yararlandıracak. Bu yıl 40 bin olan mülteci kontenjanı ise 2017'de 16 bine düşürülecek. Buna paralel olarak mültecilerin aile birleşimi hakları genişletilerek, mültecilerin önümüzdeki yıl 84 bin aile mensubunu yanlarına aldırmalarına izin verilecek.