Kamudan atılanlara ‘yargıya başvur, aklanırsan dön’ şansı

Hazırlanan KHK ile kamudan atılanlara yargı yolunun açılmasına hazırlanılıyor. Bu durumun sağlanması ile AB ile ilişkilerin yumuşatılması planlanıyor.

Hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü KHK ile kamudan atılan eski kamu görevlileri için yargı yolunun açılması sağlanacak Bu durumun hayata geçirilmesiyle birlikte hem Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerdeki gerilimin azaltılacağı hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ye yapılan başvuruların önüne geçilmesi planlanıyor.

Habertürk'ün haberine göre; hükümet, OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lar ile kamudan tasfiye edilenlere, "yargı yolu"nu açmaya hazırlanıyor. Çıkarılacak kararname ile on binlerce kişiye, "Yargıya başvur, aklanırsan dön" denilmiş olacak.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli bu düzenlemenin ana hatlarını, "Göreve iade için KHK geliyor. Öte yandan FETÖ mensuplarının ihracı var. FETÖ üyesi olmayanların sayısı çok düşük. Mağduriyet söz konusu değil, hatalar olabilir, onları düzeltiyoruz. OHAL biterken bir yetki vereceğiz idareye. Bu kapsamda hata tespit edilirse, düzenleme yıllar sonra da yapılabilecek" şeklinde açıklamıştı.

Kaynaklar, FETÖ kapsamında bazı askerler, polisler, yargı mensupları ve eski kamu personeli hakkında devam eden yargı sürecine vurgu yaparak, "Çıkarılacak KHK, yargı süreçlerini etkilemeyecek" şeklinde bilgi paylaşımında bulundu.
Haber Türk